Skip to main content

Lumia 900 + 4g

  • December 11, 2014
  • 5 kommenttia
  • 0 katselukertaa

Hei,

miettisin tässä, että kun tohon lumia 900:een saa 4g paketin, mutta liikkeessä sanottiin, että siinä ei toimi 4g? Eli lumia 900:een ei ole mahdollista saada yli 7 megan nettiä? Luin jostain, että 900:essa on dual carrier jonka maksiminopeus taisi olla 42 megaa, niin jos tilaa tämän 4g paketin ni toimiiko se mitenkään esim sillä 21 megan nopeudella?

5 kommenttia

  • February 7, 2013
Koitin asiakaspalveluunkin soittaa pari kertaa, mutta löivät luurin korvaan tai katkesi jostain kumman syystä.

  • February 7, 2013
Hei Elvis, Lumia 900 -puhelimen vastaanottonopeus on enintään 14,4 Mbit/s ja lähetysnopeus 5,76 Mbit/s. Jotta saat puhelimesta kaiken nettitehon irti, sinulla kannattaa olla Sonera Sopiva -pakettina vähintään Fiksu Plus Netti tai Suffilauta 3G. Ikävää, että linja on katkennut kesken puhelun.

  • February 7, 2013
Mutta jos ottaa Fiksu Plus Netti niin siinähän se netti korottuu 4G:ksi?

Sonera Sopiva Fiksu Plus Netti (24 kk sopimus)
600 min puhetta
250 kpl viestejä
21 Mbit/s netti (4G)
Siirry Soneralle -tarjous
Kuukausimaksu 12,45 €/kk
ensimmäiset 12 kk
norm. 24,90 €/kk

ja Saunalahden sivuilla lukee puhelimesta näin: Tukee Mobiililaajakaistayhteyttä jopa 42 Mbit/s (DC, 3G/HSDPA ja EDGE/GPRS)

Olen vähän ihmeissään tästä netti jutusta eli mitkä paketit olisivat mahdollisia lumia 900 puhelimelle?

  • February 8, 2013
Hei Elvis: Kun valitset Fiksu Plus Netti-paketin, pääset käyttämään nopeinta mahdollista nettiyhteyttä Nokia 900 –puhelimellasi. Jos otat sellaisen paketin, jossa on 7 Mbit/s netti, sinulla ei ole mahdollisuutta päästä sitä korkeampiin nopeuksiin. Fiksu Plus Netti-paketilla pääset 4G-, 3G- ja 2G-verkkoon eli ei haittaa vaikka puhelimesi ei tuekaan 4G:tä.

  • February 8, 2013
Selvä, kiitos kovasti!