Skip to main content

maksusopimus asiaa!

  • December 11, 2014
  • 1 kommentti
  • 37 katselukertaa

Voinko tehdä itse maksusuunnitelman kertyville laskuilleni? Soneran sivuilla lukee että sen voi tehdä täällä itse, mutta sitten ei pystykään kuin vain siirtämään yksittäisen laskun eräpäivää.. Laskuja on kertynyt mukava summa jopa viime vuodeltakin ja haluaisin laatia maksusuunnitelman niiden maksamiseksi, eli voinko tehdä sen itse soneran sivuilla vai pitääkö minun soittaa asiakaspalveluun??
JA sitten kun olen liitymäni laskut saaanut maksettua, aukeeko liittymäni automaattisesti heti? ja riittääkö että maksan vain ne summat mitkä näkyvät omien sivujen laskuarkistossa? vaikkakin ovat menneet perintään? ja pitääkö minun maksaa myös perintäkulut ennenkuin liittymän saa auki?

1 kommentti

  • September 11, 2013
Hei lintuskainen !

Omat Sivut -palvelussa pystyt siirtämään maksupäivää tai tekemään osamaksusopimuksen laskulle, jonka eräpäivästä ei ole kulunut yli 14 päivää.

Vanhemmista laskuista voi sopia asiakaspalvelun kanssa. Mutta jos ne ovat siirtyneet perintään, voi maksusopimuksesta olla yhteydessä Sergeliin:
SERGEL OY
Puh 0200 13113 (ma-pe klo 8-18)
asiakaspalvelu@sergel.com

Liittymä aukeaa kun kaikki erääntyneet laskut on meille kuittaantuneet suoritetuiksi. Eli käytännössä avaus tapahtuu maksupäivästä 1-3 päivän sisällä ja automaattisesti.

Voit laittaa meille viestiä Facebookin kautta yksityisviestillä, tai olla yhteydessä asikaspalveluun niin voimme sitten keskustella tästä tarkemmin.

http://www.sonera.fi/asiakastuki#soita- ... d=some5818