Skip to main content

Mihin katosi nopeus

  • December 11, 2014
  • 4 kommenttia
  • 14 katselukertaa

10M liittymä, kuitekukaapelilla, toimi huhtikuussa viestintävirston testin mukaan lähes 10M nopeudella sisään sen jälkeen kun päivitin uuteen ZyXelin modeemiin Soneran myymälästä. Nyt yhteys on selvästi hidastumaan päin ja Soneran oma testi näyttää 2.8M sisään ja 0.8M ulos. Rauta on sama kuin huhtikuussa. Mistä on kyse?

4 kommenttia

  • July 15, 2010
Lisäsin asiakasnumeron profiiliini. Yhteyteni on siis 10M/2M.

  • July 16, 2010
Onko tähän kysymykseeni tulossa vastausta?

Ettei vain ole niin, että Sonera ruuvaa tarkoituksella nopeuksia kolmasosaan nimellisnopeudesta saadakseen porukkaa ostamaan lisää nopeutta? Joka tapauksessa Heli Koskela kirjoitti minulle tammikuussa liittymää käyttöönottaessani näin:

"Huomioithan, että Sonera Laajakaista Extra -liittymän nopeus on palvelukuvauksen mukaisesti enintään mainittu maksiminopeus, mutta pääsääntöisesti vähintään puolet tästä nopeudesta."

  • July 19, 2010
Laajakaistaliittymäsi nopeusluokka on 10/2 Mbit/s. Liittymääsi ei ole verkon puolelta tehty muutoksia.

Liittymässä on tällä hetkellä modeemi verkossa ja modeemin muodostaman ADSL-yhteyden kaistanleveys mahdollistaa täydet 10/2 Mbit/s nopeudet. Talon sisällä käytössä oleva ADSL-yhteys näyttää hyvältä.

Ovatko yhteyden nopeudet nyt paremmat?

T. Tapio
Sonera Asiakaspalvelu

  • July 19, 2010
Kyllä vaan, nyt on toiminut taas normaalisti.