Skip to main content

Mökkinetti

  • December 11, 2014
  • 2 kommenttia
  • 139 katselukertaa

Minulla on kotona hyvin toimiva ja tehokas kiinteä nettiyhteys ja kysymys kuuluu ,miten pitäisi toimia,että saisin kesämökille vain 3:n kuukauden ajaksi (kesä,heinä,elok) sopivan langattoman nettiyhteyden ?
Huom! en missään tapauksessa halua koko vuodeksi ko. yhteyttä ja se pitäisi saada toimimaan ilman mitään erikoisia lisälaitteita .Naapurilla toimii ainakin elisan yhteys ,onkohan soneralla mitään vastaavaa ? En tarkoita mitään prepaid liittymää. Pystyykö sonera tarjoamaan jotain sopivaa langatonta yhteyttä kohtuulliseen hintaan ikivanhalle soneran asiakkaalle (n.25v.) ? Jos löytyy sopiva paketti haluan myös tietää mitä tulee maksamaan ?

2 kommenttia

  • April 8, 2013
Hei nihthe!

Oletko harkinnut tähän käyttöön liikkuvaa laajakaista? Voit testata liikkuvaa laajakaistaa 14 vuorokautta ennen kuin mitään sopimusta on syntynyt. Vaihtoehtoisesti voit avata pelkän 3G, tai 4G-liittymän ilman määräaikaista sopimusta, alkaen 9,90€/kk. Mikäli avaat liittymän ilman määräaikaista sopimusta tulee tuo itse nettitikku hankkia erikseen.

  • May 14, 2013
Anteeksi tietämättömyyteni ,minulla on olemassa nettitikku ZTE MF636 USB-modeemi ,minkälainen liittymä (prepaid ?) pitäisi hankkia ja mitä maksaa ? Onko näitä prepaid liittymiä eri tehoisia mitä tarkoittaa g900 ja g2100 ? Kyselin näitä asioita Sonera myymälästä, mutta olikin erinomaisen ammattitaidoton myyjä ,yritti vain koko ajan myydä uusia laitteita ja pitkiä sopimuksia,erittäin epämiellyttävä kokemus ! Voiko kuuluvuuskarttaan luottaa ,paikka sijaitsee aivan kuuluvuus alueen rajoilla ,kartan mukaan pitäisi toimia g 900 ja g 2100 Terv. Niin kauan kuin on kännyköitä ollut ,ollut Soneran asiakas.