Skip to main content

Multi-SIM palvelusta

  • December 11, 2014
  • 5 kommenttia
  • 130 katselukertaa

Saako tuon Multi-SIM palvelun Sonera Sopiva liittymään siten, ettei rinnakkaisliittymään tule soitot eikä tekstiviestit?

Ideana olisi hommata kesän menoihin erillinen 4G-reititin ja siihen tuo Multi-SIM rinnakkaiskortti, jolloin voisi Sopiva pakettiin kuuluvaa dataa hyödyntää myös näin.

En vaan haluaisi joutua vahingossakaan tilanteeseen, jossa puhelimen ollessa tilapäisesti pois verkosta tekstiviestit menisivät rinnakkaiskorttiin ja jäisivät saapumatta puhelimen pääliittymään.

5 kommenttia

kjns
Irkkaaja
  • Irkkaaja
  • March 11, 2013
Tekstiviestien monistuksen ainakin saa pois päältä teknisen asiakaspalvelun kautta, itseltäni kytkettiin se pois juurikin viestien toimituksessa ilmenneiden ongelmien takia. Sitä en tiedä saako puheluita blokattua pois, mutta onko niiden menemisestä korttiin haittaakaan? Voisit sitten tarvittaessa käyttää korttia myös Multisimin alkuperäisessä tarkoituksessa..?

  • March 12, 2013
Hei petrik! Multi Sim rinnakkaiskortti toimii vain sellaisissa laitteissa jossa on puheominaisuus. Näinpä reitittimiin se ei käy, koska niillä ei voi soittaa eikä vastaanottaa puheluita. Reitittimelle kannattaakin hankkia ihan oma liittymänsä joka on nettikäyttöön tarkoitettu. Silloin se ainakin varmasti toimii!

  • March 12, 2013
Kyllä osassa 3G-reitittimiä on puheluominaisuus, mm. Huawei E960 ja Option GlobeSurfer II, III sekä III+.

4G-reitittimissä en ole nähnyt puheluominaisuutta. Joskin hieman hassu se olisikin 4G-reitittimelle, kun 4G-verkko ei tue puheluita.

  • March 15, 2013
eli on täysi mahdottomuus että tuosta Multi-sim palvelusta voisi rampauttaa toisesta kortista puhelun ja viestinohjauksen pois? (vain toiseen korttiin tulisi puhelut ja viestit)

  • March 18, 2013
Hei kermus: Näin tosiaan on, että rinnakkaiskortin ominaisuutena säilytämme edelleen saapuvat puhelut ja viestit eikä niitä ole mahdollista blokata pois.