Skip to main content

Netflix

  • December 11, 2014
  • 21 kommenttia
  • 35 katselukertaa

Nyt kun joku kysyi HBO Nordic:sta, niin täytyy myös kysyä, että tuleeko Netflix soneran kautta? Epäilen kyllä kovasti koska sitten soneran tilausvideopalvelu kuolee yhdestä sormeniskusta. Miettikää, järjettömästi leffoja (oliko sarjojakin?) alle kympillä kuussa versus soneran ~4 euron leffat per kpl.. kumpikohan menestyisi?! Tilaan heti jos tulee.

21 kommenttia

  • October 12, 2012
Onko tietoo? Vai onko liian arka aihe?

  • October 15, 2012

Käsittääkseni Netflix on kuukausimaksullinen videovuokraamopalvelu, jonka käyttöön vaaditaan vain nettiyhteys. Tämän myötä voisi olettaa, että jos palvelu Suomeen rantautuu, sitä voi käyttää minkä tahansa operaattorin netillä.


  • October 15, 2012
Jep jep, mutta mites katsot sitä televisiosta? Eikö tässä olisi yksi kilpailuvaltti ottaa vaikka yksinoikeudella Koti-tv:hen tämä palvelu? Miten on mahdollista, että siellä teillä ei nähdä tätä mahdollisuutta? Pitääkö esim. Elisan ensin tämä lanseerata ennen kuin teillä välähtää lamppu?

kjns
Irkkaaja
  • Irkkaaja
  • October 15, 2012
 
Jep jep, mutta mites katsot sitä televisiosta? Eikö tässä olisi yksi kilpailuvaltti ottaa vaikka yksinoikeudella Koti-tv:hen tämä palvelu? Miten on mahdollista, että siellä teillä ei nähdä tätä mahdollisuutta? Pitääkö esim. Elisan ensin tämä lanseerata ennen kuin teillä välähtää lamppu?



Tietokone hdmi:llä televisioon kiinni?

Voisin veikata, ettei Netflixillä ole aikomusta tehdä yksinoikeussopimuksia, ne kun automaattisesti sulkevat ison osan asiakkaista pois, jos katsojia löytyy vain soneran koti-tv tai elisan viihde käyttäjistä...


  • Uusi jäsen
  • October 15, 2012

 

Jep jep, mutta mites katsot sitä televisiosta?



Osta sellainen mediatoistin, joka ymmärtää Netflixin päälle. Esimerkiksi WD HD TV Live on yksi tällainen.


  • October 15, 2012
kjns kirjoitti:
Tietokone hdmi:llä televisioon kiinni?

Eikös ne mediakeskus/olohuone/HTPC himmelit ole jo menneen talven lumia? Ei kiinnosta laittaa mitään rumaa boksia jonka tuulettimet huutaa tuhatta ja sataa olohuoneeseen. Muutenkin ilmeisesti ei niin mukavasti käytettäviä ratkaisuja (ainoastaan hatara mielikuva niistä).

VanhaJaKiukkuinen kirjoitti:
Osta sellainen mediatoistin, joka ymmärtää Netflixin päälle. Esimerkiksi WD HD TV Live on yksi tällainen.

Tuhannet miljoonat kiitokset! Alunperin mediatoistinta ajattelin sekunnin verran mutta tulin siihen tulokseen, että ei kait ne semmoiseen väänny. :) Kehitys kehittyy liian nopeasti, ei pysy perässä.

  • Faxaaja
  • October 15, 2012
 
Jep jep, mutta mites katsot sitä televisiosta?



Valitsemalla tv:n internet video valikosta netflixin.
PS3:n valikosta.
Tietokoneella joka hdmi:llä kiinni tv:ssä

Siinä kolme vaihtoehtoa, jotka tässä taloudessa on käytettävissä.


kjns
Irkkaaja
  • Irkkaaja
  • October 16, 2012
 

Tuhannet miljoonat kiitokset! Alunperin mediatoistinta ajattelin sekunnin verran mutta tulin siihen tulokseen, että ei kait ne semmoiseen väänny. :) Kehitys kehittyy liian nopeasti, ei pysy perässä.



Ainakin Samsungin jotkut TV:t ja bluray-soittimet tukevat Netflixiä ulkomailla missä se on ollut saatavilla kauemmin, varmaan tukevat myös Suomessa kun se tänne saadaan.

Mikä on minulle hyvä uutinen koska omistan Samsungin BD:n joka tukee nettiyhteyksiä ja Samsung Appsia :D


  • Faxaaja
  • October 17, 2012
PS3:n valikkoon Netflix ilmestynyt viime viikon lopulla.
Ilmeisesti myös xboxille saatavissa.

Sonyn tv alkanee varmaan myös tukemaan, kunhan tulee suomeen saataville.

kjns
Irkkaaja
  • Irkkaaja
  • October 17, 2012
Netflix tullut tilattavaksi Ruotsissa, hinta 79 kruunua / kk.
Antaa toivoa siitä, että hinta voisi Suomessakin jäädä kympin alle!

  • October 17, 2012
Jenkeissä 7.99 dollaria
Ruotsissa 79 kruunua
Suomessa 7.99 euroa? :)

kjns
Irkkaaja
  • Irkkaaja
  • October 17, 2012
 
Jenkeissä 7.99 dollaria
Ruotsissa 79 kruunua
Suomessa 7.99 euroa? :)



Kävis mulle hyvin!
Irlannissa taitaa hinta olla 6,99 €, mutta Suomessa hyvin varmasti kalliimpi kuin siellä...


  • October 17, 2012
Näyttää aika hyvältä palvelulta mitä nopeasti vilkaisin (en tosin nähnyt valikoimasta mitään). Yksi asia oli vähän huono, ei ilmeisesti salli kuin yhden katselusession kerralla, eli siis jos joku haluaisi katsoa samoilla tunnareilla/tilauksella vaikka ipadilla jotain ja toinen vaikka töllön kautta toista ohjelmaa, niin ei ilmeisesti onnistu. Nähtäväksi jää myös streamien laatu.. mutta ihan hemmetin asiallisen oloinen palvelu, jota saa sitten kait testata 1 kk ilmaiseksi (ilman mitään pidempiä sitoumuksia jos käsitin oikein, eli milloin vain voi irtisanoa (toki sitten loppuu sen kuukauden loppuun kun kuukausilaskutusjaksot)).. sen verran varmoja näyttäisivät olevan palvelun laadusta, että voi noin koukuttaa.

kjns
Irkkaaja
  • Irkkaaja
  • October 18, 2012
Nyt on Netflix auennut ja kuukausimaksu 7,99 €.
Pitänee ottaa ilmainen testikuukausi käyttöön ja tutustua palveluun!

  • October 18, 2012
Huono puoli ett vaatii luottokortin ett saa ilmaiseksi katsoa joka on minusta väärin

kjns
Irkkaaja
  • Irkkaaja
  • October 18, 2012
karikemi kirjoitti:
Huono puoli ett vaatii luottokortin ett saa ilmaiseksi katsoa joka on minusta väärin


Käsittääkseni ilmainen testiaika on ihan normaali sopimus, mutta ensimmäiseltä kk:lta vaan ei laskuteta. Jos sitä ei lopeta, veloittuu seuraava kuukausi automaattisesti luottokortilta...

  • Faxaaja
  • October 18, 2012
Spotify käyttäjät saa vuoden loppuun asti ilmaisen kokeilun.

  • October 18, 2012
ei silti ilmaista kuukautta jos et omista visa korttia joka on aivan väärin ja sitä paitsi visassa vuosi maksu

  • October 18, 2012
karikemi kirjoitti:
ei silti ilmaista kuukautta jos et omista visa korttia joka on aivan väärin ja sitä paitsi visassa vuosi maksu

No eikä ole kaikissa.. osaava löytää ilmaisen.. esim. S-Pankin kautta ei maksa mitään (paitsi "pantti" S-ryhmän osuusmaksu 35e, joka kasvaa korkoa ja jonka saa takaisin erottuaan.. ja vilauttelemalla sitä pankki/visa/etukorttikomboa kassoilla (s-ryhmän) saa mojovat bonukset ja maksutapaedut jotka nopeasti kattaa ton liittymismaksun takaisin). Itse vaihdoin Nordean visasta jo aikaa sitten kun rupesivat törkyilemään nostamalla hintaa ihan sairaasti (SYPin ajoilta asti ollut asiakkaana ja vanhalle asiakkaalle ei mitään etuja), olis pitänyt maksaa verkkopankkitunnuksista(!) kuukausimaksua, visakortista törkeää vuosimaksua ja en enää muista mitä vielä noittenkin päälle oli maksuja. Nyt S-Pankin asiakkaana en maksa mitään! Hyvä nettipankki ilman mitään javakikkareita ja NetPosti ympätty suoraan sisään siihen.

  • October 18, 2012
Lueskelin tuossa asiaan liittyviä uutisia ja niiden kommentoijia ja kuulostaisi siltä, että ainakin Visa DEBIT (joka siis ei ole luottokortti) toimisi, myös electron-kortit kuulemma toimisivat.

  • October 18, 2012
Sori jos nyt spämmään mutta ehkä jotain kiinnostaa.

Digilelut.fi: Taas älytön Netflix-kommentti MTV Medialta (18.8.2012)
MTV Media ja muut suomalaiset televisioyhtiöt ovat kilvan kommentoineet Netflixin tuloa Suomeen. MTV Median toimitusjohtaja Heikki Rotko aloitti Netflix-kommentoinnin viime viikolla sanomalla ettei MTV Media tule antamaan Netflixille yhtään sympatiapistettä vaan potkii munille niin paljon kuin pystyy.

Nyt MTV Media on päästänyt jälleen suustaan sammakon. ”Toki Netflix on kansainvälinen ja varteenotettava toimija. Pääasiassa se toimii kuitenkin pienellä ruudulla esimerkiksi tabletilla, enkä koe siitä välitöntä uhkaa”, sanoi MTV Median internet- ja kuluttajaliiketoiminnan johtaja Jorma Härkönen Kalevalle.

Suomalaiset televisioyhtiöt näyttävät luulevan Netflixin tuovan Suomeen jonkinlaisen netti- ja mobiilitelevision. Netflix on kuitenkin paljon muutakin, sillä sen ohjelmia voidaan katsoa nettitelevision lisäksi suoraan uusimpien televisioiden ruudulta televisioihin asennettavalla Netflix-sovelluksella. Netflixin ohjelmia voidaan katsoa myös esimerkiksi Blu-ray -soittimilla, pelikonsoleilla ja mobiililaitteilla. Tällä hetkellä ei kuitenkaan ole vielä tietoa mitä päätelaitteita Suomeen tuleva Netflix tulee tukemaan.

Myös Ylella ollaan yhtä tietämättömiä Netflixistä. ”Meidän asenteemme on, että Yle ei lähde tekemään Areena-tyyppistä netti-tv-palvelua Netflixin kanssa. Mitään neuvotteluja ei ole käynnissä”, kertoi Ylen julkaisujohtaja Ismo Silvo keskiviikkona.

Myös Sonera on osoittanut tietämättömyytensä. ”Nähtäväksi jää, miten Netflixin kaltaisella rajoittuneella palvelulla voi pärjätä, meillähän on tarjolla koko paketti nettiyhteydestä alkaen. Uskon, että tällainen kokonaisuus on kuluttajan kannalta houkuttelevampi”, sanoi Soneran TV- ja laajakaistatoiminnoista vastaava johtaja Jussi Salminen torstaina.
...
MTV Media, Nelonen ja Yle yrittävät estää kilpailijan saapumista Suomeen, sillä ne ovat kaikki ilmoittaneet, etteivät he tule antamaan sisältöään Netflixille. Mahtaako Suomen tv-yhtiöillä olla suurikin pelko päällä, kun yrittävät niin kovasti haukkua Netflixiä?

Nythän palvelussa on jo vähän YLEn sisältöä.. hahah, niin se uho ja pelko on muuttunut jo joittenkin osalta hyväksynnäksi ja realismiksi.

Yhden kommentoijan näkemystä:
en mitenkään voi ymmärtää miksi suomalaiset televisioyhtiöt haluavat jääräpäisesti jatkaa nykyisellä linjalla. Myydään ylihintaisia kanavapaketteja, joissa on ehkä yksi tai kaksi katsomisen arvoista kanavaa ja muilta kanavilta tulee roskaa ja uusintoja.

Ja sitten ihmetellään, miksi Suomessa on paljon vähemmän maksutelevisioasiakkaita verrattuna esimerkiksi muihin pohjoismaihin.

Siitä voi Sonera ottaa onkeensa.

Loppukaneetti toiselta kommentoijalta:
Saapa nähdä, miten Sonera ja Elisa operaattoreina alkaa puolustamaan IPTV-palvelujaan. Netflix-liikenne pätkii ja asiakaspalvelijat toistelevat puhelimessa, että ”ei johdu meistä”…

Niinpä.. eikös surinalla ole ollut "meistä riippumattomia ongelmia" Youtube-videoiden kanssa jo vuosikausia?