Skip to main content

netin hidastelu

  • December 11, 2014
  • 3 kommenttia
  • 2 katselukertaa

Hei, netti on siis hidastellut n. viikon ajan aika huolella, antaen latausnopeudeksi 0,5mbs-2mbs arvoja ( itsellä on 8mb netti, joka on yleensä toiminut siinä 4-5 paikkeilla ) Kun soitin vikapalveluun niin sieltä sanottiin että kaikki pitäisi olla o.k mutta vaimennusarvot (muistaakseni nämä) olivat korkeita josta sitten lähetettiin vikailmoitus. Olen tehnyt kyseiset asiat jo itse:

modeemi on bootattu/resetoitu ja käytetty jo toistakin modeemia, ei vaikutusta
tietokone formatoitu, ei vaikutusta
koitettu 5+ eri puhelinjohtoja/rj45 johtoja, ei vaikutusta

pleikka kolmosen sisäisellä browserilla kävin myös tekee kyseisen nopeustestin ja antoi samoja lukuja, vika siis ei ole tietokoneessa. Käsittääkseni vikailmoitus on vielä auki(?) ja toivon hartaasti että nämä vaimennusarvot voisi olla se syy miksi ei netti toimi, koska olen jo kaikkeni tehny omassa päässä.

Millaisia lukuja vaimennusarvot normaalisti pitäisi sit olla? Oma boxini antaa kyseisiä arvoja:

SNR (Lähetysnopeus) 7.0 db
SNR (Vastaanottonopeus) 8.1 db
Vaimennus (Lähetysnopeus) 29.7 db
Vaimennus (Vastaanottonopeus) 61.0 db


ps. pelkästään latausnopeus on "rikki", latency on luokkaa 30-60ms ja lähetysnopeus on pysynyt ennallaan (60kt/s). pelkkä netin surffaaminen tuo jo pahaa mieltä kun sivut lataavat todella hitaasti, puhumattakaan videoiden katselusta streaminä : P

~~joonas r

3 kommenttia

  • November 11, 2011
Vaimennukset ovat linjapituuteen nähden tavallista kovempia, joten jotain vikaa linjassa saattaa olla. Vikailmoitus on vielä auki, ja viimeisten tietojen mukaan siirtymässä asentajalle tutkintaan.

  • November 15, 2011
bumppia~~

Kauan yleesä kestää korjaaminen? Vikailmoitus tehty 9pv ja vikaa ei vielä ole korjattu ( aikaa ei siis kovin kauaa ole mennyt, kuhan vain mielenkiinnosta kysyn mikä olisi approx. aika tälläisessä )

  • November 18, 2011
skizotorr kirjoitti:
bumppia~~

Kauan yleesä kestää korjaaminen? Vikailmoitus tehty 9pv ja vikaa ei vielä ole korjattu ( aikaa ei siis kovin kauaa ole mennyt, kuhan vain mielenkiinnosta kysyn mikä olisi approx. aika tälläisessä )


Korjauksen kesto riippuu yleensä ongelman laadusta, jossain tapauksissa asentajat saavat viat korjattua hyvinkin nopeasti ja joskus korjaus saattaa kestää kauemmin. Tarkempia lisätietoja vian tyypistä ei ole, mutta vikailmoituksen viimeisimpien tietojen mukaan asentaja on aloittanut korjaustyöt eilen (17.11).