Skip to main content

Netti katkeilee usein

  • December 11, 2014
  • 1 kommentti
  • 5 katselukertaa

Pari vuotta siinä menikin, netti toimi ihan mallikkaasti, oisko tuo kerran ollu alhaalla. Nytten sitten perjantaina tuo alko tökkimään pahemmin kuin entinen neuvostolääkäri. Eli netti siis katkeilee. Joskus se kestää minuutin kasassa, joskus sitten parikin tuntia. Katkot on aina muutamasta minuutista kymmeneen.

Kyllähän tuo kieltämättä aika ei niin hauskaa ole, kun eipä tuolla voi mitään pelatakaan.

Modeemina toimii TeleWellin TW-EA510 v3(b). Valot palaa kaikki niinku pitää. On testattu kahdella koneella, kahdella puhelinjohdolla ja kahdella modeemillakin. Jokaisella sama juttu.

Tuossa tänään tuli epäitoivoisesti kokeiltua tuota kolmosporttia tuolla modeemin takana, ja kas kummaa, netti toimii (ainakin vielä). Kolmos ja nelosportit on ilmeisesti tuossa "bridged" tilassa. Ykkönen ja kakkonen on jotai NAT juttua. Eli mitäs ihmettä?

Joku sanoi että tuo NAT on paljon turvallisempi kuin bridged, pitääkö tuo paikkaansa? Ja jos kerta bridged on se oikea valinta, niin miksi tuo on sitten NATtina toiminu vuosien ajan?

Koitin soittaa asiakaspalveluunkin, mutta siellä vastasi joku robotti. Miksi sitä ei voi ihmisen kanssa jutella, kun eihän tuo robotti tajua mitä sille koittaa selittää, uhkailee vaan jollain satasen maksulla. Josko tuossa olisi vähän parantamisen varaa soneralla..

Mutta siis, mitäs tässä pitäs nyt tehdä?

1 kommentti

  • September 10, 2012
Hei Dzebo,

Kuulostaisi siltä, että modeemiin olisi tullu jotain häikkää. Oletko kokeillut käynnistää laitteen uudelleen tai palauttaa tehdasasetukset? Mahdollisesti myös modeemin ohjelmiston päivityksestä voisi olla jotain apua. Telewellin sivuilta löydät laitteen ohjeet ja ohjelmiston uusimman version. Kannattaa myös testata yhteyttä toisella modeemilla.

Reitittävän modeemin takana oleva kone on siinä suhteessa hieman turvallisempi, että itse tietokone ei näy suoraan verkkoon. Ulospäin näkyy vain itse modeemi.

Siltaavan (bridge) yhteyden takana oleva tietokone taas näkyy ulospäin. Kunhan verkkoon kytkettyjen koneiden tietoturva on kunnossa ja noudattaa pientä varovaisuutta, niin ei ole väliä onko modeemi reitittävänä vai siltaavana.

Siltaavaa yhteyttä käytettäessä saat käyttöösi viisi vaihtuvaa IP–osoitetta, jolloin verkkoon voi kytkeä maksimissaan tuon määrän laitteita. Mikäli haluaa enemmän laitteita verkkoon, niin on syytä käyttää modeemia reitittävässä tilassa.

Jos yhteys tökkii toisellakin modeemilla, siltaavana ja reitittävänä, niin kannattaa olla yhteydessä vikapalveluumme. Jos yhteyden kanssa on ongelmaa vain kun yhteys on reitittävänä, niin kannattaa asiaa lähteä selvittämään modeemin ja tietokoneen asetuksista.

Tarvittaessa saat apua tietokoneen ja modeemin kanssa Helpson palvelusta, 0600 10 100 (1,99 €/min + pvm/mpm) ma-pe 8-21, la 9-17.

Voit jättää vikailmoituksen palvelupyyntölomakkeella tai soittamalla vikapalveluun 0206 90101, ma-pe 8-20, la 9-16.30.