Hei!
On tuossa jo pitempään ollut netin ja telkkarin kanssa ongelmia ja siitä kaksikin vika ilmoitusta tehty ja niiden avulla telkkarin pätkimiseen parannusta ollut huomattavissa.
Mutta netti yhteyspätkii edelleen kuin viimeistä päivää ja ollut suoraan sanottuna aivan sekaisin pari viimeistä päivää niin tässä nyt arvon että marssinko kauppaan hakemaan uuden modeemin vai onko teidän päässä vielä jotain vikaa. Modeemi siis useimmiten tekee niin että modeemi "boottaa" itsensä eli kaikki valot sammuvat ja lähtee uudestaan rullaamaan niitä päälle eli kaiketi viittaisi linjalta tippumiseen vain.
Olen tässä muutaman päivän modeemin arvoja tarkkailut ja ne aina hetkellisesti katsottunna näyttävätkin hyviltä, mutta sitten tuli huomattua että upstreamin poweri arvot hyppivät aikamoisen villisti jota ne eivät tässä määrin käsittääkseni saisi tehdä.
Esimerkiksi tänään illalla klo. 19:35 power lvl näytti 56.0 dBmV ja hetken myöhemmin 19:43 se oli tippunut 42.0 dBmV. Näyttäisikin näin muutaman päivän hieman tarkemmalla seurannalla, että kun netti katkeaa sieltä löytyy jotain 50+ arvoa ja taas tullessaan kuntoon on tippunut lähelle 40.
Ja vielä voisi sanoa, että ei tuo downstreamikaan aivan ongelmaton näytä olevan siinä arvot on paremmin samoissa lukemissa pysynyt kun olen katsonut, mutta siinäkin vaihteluväli ollut -6dBmV ja -14dBmV.
Ja varsinkin nuo 56 ja -14 alkavat olla käsittääkseni aikalailla rajoilla arvoiksi että yhteys voisi mitenkään järkevästi toimia.
Niin mietin että johtuuko moinen normaalisti oman modeemin ongelmista vai onko jossain linjassa häikkää? Kun joku ratkaisu tähän pätkimiseen on saatava piakkoin.
(Netti nimittäin katkesi jo tätä viestiä kirjoittaessa ja muokkaillessa n. 5 kertaa.)
Netti pätkii lappeenrannassa.
Rekisteröidy
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.