Skip to main content

Netti pätkii tunnin välein

  • December 11, 2014
  • 2 kommenttia
  • 26 katselukertaa

Hei,

Nettini aloitti tämän säännöllisen pätkimisen tunnin välein maanantaista lähtien, tänään se on pätkinyt aina kun kello on ollut viisi yli tasan (10.05, 11.05, etc) muutaman minuutin poikki ja sitten palaa normaaliksi, olen buuttinut modeemin ja koneen monta kertaa, mikään ei ole taloudessani muuttunut maanantaista lähtien sitä ennen toimi normaalisti, olisiko mitään hajua mistä voisi olla kyse?

Kyseessähän on siis kaapeli ja boksina Zyxel Prestige 660H-61

2 kommenttia

  • February 20, 2013
Hei Shade,

Asiakasnumerosi perustella sinulla pitäisi olla kaapelinetti ja siinä käytössä Cisco EPC3825.

Zyxel Prestige 660H-61 on ADSL modeemi. Oletko kytkenyt tämän laitteen jotenkin tuon kaapelimodeemin perään kiinni?

Jos sinulla on tuo Zyxelin modeemi jossain välissä kiinni niin poista se käytöstä kokonaan, ellei sinulla ole jotain erillistä ADSL yhteyttä käytössä.

Cisco EPC 3825 modeemin kanssa voisit kokeilla seuraavaa toimenpidettä.
1. Surffaa osoitteeseen 192.168.0.1 (jos ei toimi, kokeile 192.168.100.1)
2. Jätä käyttäjänimi sekä salasana tyhjäksi ja kirjaudu sisään (ellet ole jo muuttanut näitä).
3. Paina yläreunasta Security ja valitse alavalikosta Firewall
4. Valitse SPI Firewall Protection kohdasta Disable ja paina Save settings

Jos yhteys vielä tämän jälkeenkin pätkii niin olethan vikapalveluumme yhteydessä.

Voit jättää vikailmoituksen palvelupyyntölomakkeella tai soittamalla vikapalveluun 0206 90101, ma-pe 8-20, la 9-16.30.

  • February 20, 2013
Joo siis todellakin ciscohan tuo boksi on, tiedä sitten mitä ajattelin kun tuon kirjoitin mutta katsotaan mitä tapahtuu kun tuon tein, ilmoittelen lisää jos ei toimi