Skip to main content

Netti pätkii, mutta vain Turussa?

  • December 11, 2014
  • 3 kommenttia
  • 1 katselukerta

Minulla on liikkuva laajakaista & samsungin miniläppäri. Yhteys on pätkinyt 14.9. lähtien. Kävin toisella paikkakunnalla, 90km päässä ja siellä yhteys toimi moitteettomasti eli siis koneessa ei ole vikaa, vaan yhteydessä.
Viime perjantaina (16.9.) Soneran liikkeessä sanottiin, että verkon korjaustöitä on menossa, mutta niiden piti olla ohi sen päivän aikana. Pätkiminen siis jatkunut jo yli viikon.
Asiakaspalveluun ei ole aikaa jonottaa.

3 kommenttia

  • September 23, 2011
Moi Heidixx! Turun alueella tosiaan päivitettiin 3G-verkkoa hiljattain, mutta tällä hetkellä mitään yleistä vikaa tai isompia korjaustöitä ei ole tiedossa.

Päivityksen yhteydessä Samsungin läppäreissä ja Nokian nettitikuissa on kuitenkin ilmennyt ohjelmisto-ongelma, joka saattaa estää niiden käytön Soneran 3G-verkossa. Tämä koskee siis pääasiassa laitteita joissa on vanha ohjelmistoversio. Kannattaakin aluksi ladata uusin ohjelmistopäivitys, jos et ole sitä jo tehnyt. Päivitystiedostot löydät täältä. Päivityksen myötä nettiyhteys pitäisi toimia taas normaalisti.

Mikäli tämä ei auta, niin otathan yhteyttä vikapalveluumme joko soittamalla numeroon 0206 90101 tai jättämällä vikailmoituksen Omien Sivujen kautta.

  • September 23, 2011
Yritin päivitystä, tai siis päivityksiä ei ollut saatavilla Samsungin N210:aan.
Eli siis siitäkään ei ole apua. Olen jättänyt viestin vikapalveluun netin kautta, eikä minuun ole otetty yhteyttä. Ja asiakaspalveluun ei tosiaan ole aikaa jonottaa, siellä kun jonot ovat melkoisen pitkät... :(

Ei ole enää mukavaa, kun ei voi edes laskuja maksaa nettipankissa, kun yhteys katkeaa vähän väliä (minuutista viiteen minuuttia yhteys kestää) tai aina ei saa edes yhdistettyä.

Pian edessä liittymän vaihto.

  • September 23, 2011
Tässä tapauksessa paras vaihtoehto on jutella vikapalvelun kanssa. Milloin olet jättänyt vikailmoituksen? Ne käsitellään saapumisjärjestyksessä ja vastauksissa saattaa olla muutaman päivän viive. Asiakaspalvelussamme on ollut ruuhkaa kesän aikana, mutta nyt tilanne on parantumassa, joten soittamallakin voi päästä läpi ilman pitkää jonottelua.