Skip to main content

Nettiarkistosta kysymyksiä

  • December 11, 2014
  • 2 kommenttia
  • 7 katselukertaa

1. Minulla on määräaikainen sopimus laajakaistastani, ja sen loppuessa marraskuussa muutan liittymän jälleen kuukausittain laskutettavaksi. Jos nyt otan nettiarkiston (12kk tarjous) käyttöön sotkeeko se tuota suunnitelmaa?

2. Miksi palvelun nimi on nettiarkisto kun sivuja pitkissä sopimusehdoissa sanotaan "asiakkaan ymmärtävän ettei kyseessä ole arkisto"?

3. Miksi sanotaan joka puolella että kaikki tietokoneen tiedostot varmuuskopioidaan, mutta sitten lukuisten klikkausten jälkeen löytyy kryptinen lista jossa onkin määritelty tiedostotyypit jotka loppujen lopuksi siirtyvät? Pitäisikö asiakkaan siis käydä kaikki koneen tiedostot läpi etukäteen ja verrata tuohon satojen päätteiden listaan selvittääkseen mitä loppujen lopuksi varmistetaan ja miksi ei? Ja eikö tuo ole räikeän harhaanjohtavaa mainontaa?

4. Käytössäni on Applen "ammatti" valokuvausohjelmisto Aperture joka säilöö valokuvat .aplibrary pakettiin, onko niin ettei tuo siis loppujen lopuksi varmista niitä valokuvia kun tuota ei ole listassa mainittu?

5. Milloin tulee tuki jo kohta vuosi sitten julkaistulle OSX 10.7 käyttöjärjestelmälle?

Kiitos!

2 kommenttia

  • May 11, 2012
Hei kamina !

Nettiarkiston tarjous on toistaiseksi voimassa oleva sopimus, vaikka siinä saakin edun hinnalla 2,90e/kk 12kk. Eli ei vaikutusta nyky laajakaistan määräaikasuuteen.

Laitoin kyselyä eteenpäin noista muista esittämistäsi kysymyksistä koskien Nettiarkistoa, joten palataan tähän mahd. pian.

  • May 11, 2012
Hei vielä kamina !

Tässä vielä näihin muihin kysymyksiisi vastauksia;

2. Omalla koneella olevat tiedostot varmuuskopioidaan ja koneen hajotessa tai uusiutuessa ne voi sitten hakea "pölyisen arkiston" kätköistä. Ja kun ollaan tuttujen luona voi käydä selaamassa heidän kotikoneeltaan tiedostojen "arkistoa" ja vaikkapa hakea tuolta parit dokumentit tutun koneelle. Siitäpä tämä palvelu on saanut Nettiarkisto nimensä.

3. Tässä on menty siihen vaihtoehtoon, että asiakas valitsee kaikki tiedostotyypit, jolloin saa kaikki varmuuskopioitua. Mutta halutessaan voi valita tiedostotyypeittäin tai jopa kansio tai dokumentti kohtaisesti (kohdasta ”tietyt tiedostot”) mitä haluaa varmuuskopioitavan. Tämä mahdollisuus on kuitenkin oltava, koska osa asiakkaista ei halua kaikkia tiedostoja varmuuskopioitavan. Tämä asiakaspalaute tullaan huomioimaan seuraavan ohjelmistopäivityksen yhteydessä.

4. Apperture kuvat pitäisi kyllä mennä muiden kuvien mukana. Jos ei mene, niin manuaalisella kansiovalinnalla.

5. Tuki tulee versiopäivityksen myötä kesän jälkeen.


Kiitos vielä palautteesta.