Kun aikaisemmin olen tuon laajakaistan saanut toimimaan omalla kustannuksella ja helkkarinmoisella työllä niin olin jo iloinen.
Useita kuukausia tuo toimi suhteellisen hyvin mutta nyt sitten tuli uusi ongelma.
Tänä aamuna KotiTv lakkasi toimimasta ja se ei yksinkertaisesti toimi lainkaan...
Kun yrittää käynnistää tai siis katsoa ihan vaan tv:tä niin ensin tulee ilmoitus:
Videontoistovirhe
Käynnistämässäsi ohjelmassa on ongelma. Yritä käynnistää ohjelma uudestaan.
Sitten tulee viesti:
HUOMIO yritit valita kanavan joka ei ole kanavalistassa.
No semmoista tällä kertaa.
Olen digiboxin "buutannut" useaan kertaan ja palauttanut tehdasasetuksille mutta mikään ei auta, nyt on aikaa mennyt tuon kanssa leikkimiseen noin 10 tuntia kun aamulla aloitin noin 8 aikaan ja nyt kello tulee 18.
Veikkaan että yksi vika tuossa on se että sen kello on sekaisin, se näyttää aikaa 02.02 ja päiväksi tammikuun 1, ja kun esim. yritän katsoa nauhoitettuja ohjelmia niin nauhoitettuja ei löydy mutta ajastettuja kyllä, ja kun yritän käynnistää ajastetun ohjelman niin se ilmoittaa että sitä ei voi katsoa koska nauhoitus on tulevaisuudessa, mutta hauska sinänsä että ohjelma jonka yritin sieltä katsoa on nauhoitettu toukokuussa, mutta tuossa kun on aika sekä päivät sekaisin niin se luulee että ohjelmaa ei ole vielä nauhoitettu.
Kellonajan muutosta ei ainakaan minun ohjeissani löydy enkä myöskään netistä löytnyt ohjetta siihen.
En enää mieti tuon kanssa vaan revin irti tuon hökötyksen ja pakkaan sen pakettiin ja lähetän Soneralle, kysymättä yhtään mitään koska edellisellä kerralla kun ongelmia oli laajakaistan kanssa niin Sonera ei saanut mitään aikaiseksi joten en usko että saa nytkään.
Onneksi on tuo toinen digiboxi jonka voin laittaa ihan ihan kaapelin kautta ja se ainakin toimii.
En jaksa enää lähteä tuohon kissa ja hiiri leikkiin Soneran kanssa kun se on aika turhaa ja minulla on käsitykseni mukaan oikeus palauttaa toimimaton tuote ja sen siis meinasin tehdä, en jaksa enää tehdä yhtäkään vikailmoitusta koska siitä ei viime kerrallakaan ollut mitään hyötyä joten en usko että se toimisi nytkään.
Mutta jos nyt joku Soneran edustaja haluaa ottaa minuun yhteyttä ennenkuin tuon laitteen palautan niin tiedoissani on nuo maagiset asiakasnumerot ja muutkin yhteystiedot.
Oli ihan kiva kun tuo toimi jonkun aikaa mutta kyllä pitäisi toimivuuden olla turvallisempi ja varmempi.
Mutta semmoista siis tällä kertaa, hauskaa kesän jatkoa kaikille.
-Timppa-
No nyt se sitten taas alkoi
Eikö sinulla ole vielä tiliä? Luo tili
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.