Skip to main content

Nopeus putoaa puoleen ruuhka-aikoina (Seinäjoki)

  • December 11, 2014
  • 17 kommenttia
  • 5 katselukertaa

Hei,

tilasin 24/1 M liittymän ja KotiTV-palvelun Seinäjoelle. Liittymä on toiminut alusta alkaen 8M nopeudella, eikä asialle kuulemma voi tehdä mitään, kun on vanhat johdot tai vastaavaa. (Asutaan kyllä ihan keskustassa, joten luulisin, että keskukseen ei ainakaan ole liian pitkä matka.) No, tällä nopeudella pystyn kuitenkin hyödyntämään KotiTV-palvelua, enkä ole liittymää halunnut irtisanoa. Ongelmana on, että perjantai- ja lauantai-iltaisin liittymän nopeus putoaa alle neljän megan. Kättelynopeus on tällöin 3584-3874 kbps (dataa siirtyy 3-3,5 MBs) kun se päiväsaikaan yleensä on 7800-9068 kbps. (n. 7,8-8,3 MBs).

Onko asialle tehtävissä mitään? Siis, että myös ruuhka-aikaan nopeudet saisi pysymään sillä tasolla, että pystyisin KotiTV:tä hyödyntämään.

EDIT:
Modeemina on Telewell ea510v3(c)
Ohjelmistoversio: v2.03a-dj2 (päivitetty 13.9)
Laiteversio: Annex A
Toiminnallinen tila: ADSL2+
SNR Lähetys 12.0 db
SNR Vastaanotto 10.3 db
Vaimennus Lähetys 23.3 db
Vaimennus Vastaanotto 37.9 db

17 kommenttia

  • October 11, 2011
ADSL-modeemin asetuksia voi koittaa säätää (esim. kuten tässä ketjussa: http://www5.sonera.fi/keskustele/viewtopic.php?f=51&t=7333 ), mutta juurikaan muuta ei kotikonstein voi tehdä.

Tuosta voi tehdä kyllä hidasteluvikailmoituksen (omien sivujen kautta), johon liittää nuo viestissäsi mainitut tiedot. Tällöin liittymä voidaan laittaa tarkkailuun oikeaan aikaan, että hidastelu huomattaisiin.

  • October 11, 2011
Kiitos vastauksesta. Tein vikailmoituksen.

  • October 11, 2011
Näköjään voi arki-iltanakin pudota. Modeemi käynnistyi äsken uudelleen ja yhdisti itsensä nopeudella 3,18 / 0,86 tiistai-iltana 21.30. :-(

  • October 14, 2011
Keskiviikkona 12.10 sain viestin, jossa sanottiin "Ilmoitamme, kun viankorjaus etenee." Ihan mukavaa, että asia etenee, mutta tänään taas nopeudet on maassa. Modeemi kättelee 1021 / 3985 kbps.

  • October 18, 2011
Wille kirjoitti:
Keskiviikkona 12.10 sain viestin, jossa sanottiin "Ilmoitamme, kun viankorjaus etenee." Ihan mukavaa, että asia etenee, mutta tänään taas nopeudet on maassa. Modeemi kättelee 1021 / 3985 kbps.


Tarkistin vikailmoituksen tilanteen. Käsittely on vielä kesken ja kaistan toimintaa seurataan, joten mikäli hidastelua esiintyy useammin niin luultavasti se ei ainakaan jää huomaamatta.

  • October 21, 2011
Sain 18.10 viestin: "Liittymänne vika on korjattu." Valitettavasti jälleen tänään perjantai-iltana modeemi kättelee nopeudella 1021 / 3687 kbps. :-( Tein uuden vikailmoituksen.

  • October 27, 2011
Nyt ei ole vikapalvelusta vähään aikaan kuulunut. Tänään, poikkeuksellisesti jo torstaina alkuilllasta nopeudet putosivat jälleen. Modeemi kättelee 1021 / 3881 kbps ja uudelleenkäynnistyksen jälkeen arvot pysyvät samana.

  • October 28, 2011
Kannattaa tehdä uutta vikailmoitusta niin voidaan tutkia josko jotain olisi vielä tehtävissä, edellisessä oli tehty muutamia muutoksia kaistaan (mm. nopeutta rajattu) mutta niistä ei näköjään ole ollut apua. Linjan pituudesta olitkin saanut ilmeisesti jo tietoa.

Mikäli teet vikailmoituksen palvelupyynnöllä, voit linkittää tämän keskusteluketjun vikailmoitukseen mukaan.

  • October 28, 2011
Veikko kirjoitti:
Kannattaa tehdä uutta vikailmoitusta niin voidaan tutkia josko jotain olisi vielä tehtävissä, edellisessä oli tehty muutamia muutoksia kaistaan (mm. nopeutta rajattu) mutta niistä ei näköjään ole ollut apua. Linjan pituudesta olitkin saanut ilmeisesti jo tietoa.

Mikäli teet vikailmoituksen palvelupyynnöllä, voit linkittää tämän keskusteluketjun vikailmoitukseen mukaan.

Kiitoksia vastauksesta. Linjan pituudesta en ole itseasiassa saanut mitään tietoa, enkä usko sen olevan liian pitkä. Jonkinlaisen tiedon sain siitä, että taloon tulevat kuparit ovat jollakin tavalla vanhanaikaisia tai heikkolaatuisia. Sen syvällisemmin asiaa ei selitetty.

  • October 29, 2011
Tänään ja eilen iltana nopeudet ovat pysyneet hyvinä. (Nyt: 1021 / 8879 kbps) Jos pysyy tällaisena tulevinakin viikkoina, niin upea juttu. Kiinostaisi kuitenkin tietää, millaisilla toimenpiteillä tämä saavutettiin.

Muoks: Vähän liian aikaisin iloitsin. Nyt (20.15) nopeus on taas 1021 / 3514 kbps.

  • November 3, 2011
Tällä viikolla olleet huonoimmat yhteydet. Taas putosi (torstai klo 18.30) puoleen nopeus.

  • November 4, 2011
Viimeisin vikailmoitus näyttäisi olevan tutkinnassa vielä, mutta lisätietoja ei valitettavasti ollut.

  • November 13, 2011
Ei tämä näytä korjautuvan. Alkaa vähän turhauttaa vikailmoitusten teko.

  • December 3, 2011
Kun lukuisista vikailmoituksista huolimatta asia ei korjaantunut, soitin asiakaspalveluun irtisanoakseni sopimuksen. Asiakaspalvelija kyseenalaisti oikeuteni irtisanoa liittymäni. "Pitää olla erittäin raskaat perusteet määräaikaisen sopimuksen purkamiseen." Kuulemma pitää katsoa, jos se nyt ensiviikolla lähtisi toimimaan. Tuollainen puhe on melko turhauttavaa, kun aika monta euroa olen jo maksanut liittymästä, joka on alusta asti ollut viallinen. Jos nyt ruvetaan vielä tässäkin kohtaa Sonerassa nihkeäksi, niin selvitän kyllä tarkasti millaiseen hyvitykseen olen kuluttajasuojan nojalla oikeutettu.

  • December 3, 2011
Tässä syy miksi näin: Sonera myynyt liikaa laajakaistoja. Ruuhka-aikaan nopeus puolittuu, koska letkusta loppuu kaista kaikille liittymänopeuden mukaisena.

Sonera ei aio tehdä asialle mitään, ei ole tehnyt kahteen vuoteen mitään, tälle ongelmalle. Onneksi toisella operaattorilla homma toimii ja letkuissa on kaistaa.

  • December 5, 2011
Wille: Viimeisin vikailmoitus näyttää olevan vielä auki, ja viimeisten tietojen mukaan mennyt viime viikolla asentajalle käsittelyyn. Toivotaan että tämän kautta saadaan joku selvä ratkaisu liittymän ongelmiin.

  • December 8, 2011
Nyt sain asiallisen yhteydenoton ja sovimme sopimuksen purkamisesta. Tilalle perus 8M-yhteys. Toimintavarmuus siinä ei liene sen parempi kuin nytkään, mutta siinä speksit on sentään lähempänä todellisuutta.