Hei!
Muutin pari viikkoa takaperin uuteen asuntoon ja kun tänne sai nopean valokuitunetin ohessa Sonera Viihde -palvelun, tuli tämä otettua samalla. Pääsin viimein testaamaan palvelua, mutta se ei lähtenytkään heti pelittämään. Käyttäjätunnuksen ja salasanan antamisen jälkeen palvelu näytti käynnistyvän oikein, mutta tarjoili tämän jälkeen vain mustaa ruutua. Otin asetukset esiin ja käynnistin vianmäärityksen, jolloin viaksi paljastui ettei ohjelmaopasta jostain syystä saada ladattua (ja ilmeisesti tv-kuvaa samasta syystä).
Vianmääritys näyttää tällaiselta.
Viihteen boksi sijaitsee verkossa seuraavasti:
- Ylösnousu talojakamosta -> Applen Airport Extreme -reititin -> Sonera Viihde -TV-boksi
Kokeilin Viihteen TV-boksia myös suoraan talojakamon ylösnousuun, mutta tuloksetta. Mukana tullutta ADSL-modeemia(Thomson) ei tarvittane, koska netti on saatavilla suoraan talojakamosta. Kokeilin kuitenkin myös sen WAN-portin kanssa niin että korvasin Airport Extremen Thomsonilla sekä niin että Thomson oli Applen reitittimen ja Viihde-boksin välissä, mutta digiboksi meni jostain syystä näistä komboista ihan jumiin.
Ohjelmaopas tai IPTV-paketit eivät ilmeisesti välity Applen ohi suoraan, joten tätä varten tarvitsisi boksille ohjata joitakin portteja. En googlailusta huolimatta löytänyt noita, joten osaisiko joku neuvoa näiden kanssa? Applen laite hallitsee tietääkseni IPTV:n multicast-puuhat, joten sen ei pitäisi olla esteenä.
Tarvittaessa voisin myös käyttää Thomsonin boksia tuon Applen laitteen ja TV-boksin välissä, jos se tekee jotain signaalinpurkua jota Viihteen TV-boksi tarvitsee. Tuohon verkon reunalle en kuitenkaan sitä tahdo, sillä se hidastaa erityisesti kotiverkon mutta myös julki-internetin suuntaan tapahtuvaa liikennöintiä huomattavasti. Samoin VPN-yhteydet eivät jostain syystä pääse Thomsonista läpi.
Pahoittelut monipolvisesta vikailmoituksesta ja kiitokset jo etukäteen kaikesta avusta asian kanssa!
Ongelma Viihteen käyttöönotossa, ohjelmaopas ei lataudu
Rekisteröidy
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.