Skip to main content

Ongelmia Thomsonin WiFin kanssa

  • December 11, 2014
  • 9 kommenttia
  • 0 katselukertaa

Moi

Thomson TG789vn (ohjelmistoversio 8.C.H.2) on alkanut pudottamaan WiFi yhteyttä itsestään. Aluksi luulin että vika on tabletti laitteessani, mutta nyt olen huomannut että samaa tapahtuu myös matkapuhelimella. Eli laitteen yhteys lakkaa toimimasta, sitten kun käyttää WiFin pois päältä ja laittaa päälle niin yhteys tulee takaisin. Kokeilin buutata Thomsonin verkkohallintavalikon kautta. Kokeilin myös siirtää sen kanavalle jota ei ollut tässä naapurustossa käytössä kenelläkään muulla. Ei vaikutusta kummallakaan. Mikä avuksi?

9 kommenttia

  • January 30, 2014
Hei PPH76,

Laitamme Thomsonillesi ohjelmistopäivityksen nyt alkuun, niin voisit testailla yhteyden toimivuutta vielä sen jälkeen.

Tapahtuuko pätkiminen ainoastaan langattomassa verkossa? Kaapelin kanssa yhdistetyt laitteet toimivat kokoajan?

Jos ongelma ei siis kuitenkaan poistu, niin olethan vikapalveluumme yhteydessä.

  • February 3, 2014
Kaapeli toimii. Ei auttanut tuo päivitys, pitää ottaa yhteyttä vikapalveluun.

  • February 3, 2014
Moi

Yritin soittaa vikapalveluun, mutta aika loppui kesken, en päässyt läpi ennen kahdeksaa.
Yritin myös tehdä vikailmoituksen netin kautta mutta sain eteeni typerät vaihtoehdot joista mikään ei sovi vikaan (samat itseasiassa mitä se aivoton puhelinrobotti tarjosi):
-Yhteys ei toimi lainkaan
-Yhteys pätkii
-Yhteys hidastelee

Onko asiaa mahdollista hoitaa netin kautta, en enää aio käyttää aikaani tuohon puhelimessa jonotukseen.

  • February 4, 2014
Hei PPH76

Voit laittaa tuon vikailmoituksen netin kautta ja valitse aiheeksi vaikka "yhteys pätkii" koska sitähän se wlan yhteys nyt palvelureitittimessä tekee. Laita sitten lisätietoihin tarkempi vikakuvaus asiasta kuten esim. olet tänne kirjoitellut.

  • February 10, 2014
Laitoin tuon virheilmoituksen neuvonne mukaan verkosta. Nyt minulle tuli sieltä vastaus jossa kerrotaan että verkkoyhteydessä ei ole vikaa, eli ilmeisesti eivät edes viitsineet lukea sitä vikailmoitusta vaan pelkästään ajoivat sen verkkoanalyysin läpi.

Onko nyt tosiaan soitettava tuohon maksulliseen numeroon jos Soneran lähettämä modeemi rikkuu? Mietin vain että jos hinta on 2e minuutti ja puhelu kestää vaikka 10 minuuttia niin saanhan minä jo tuolla rahalla uuden WiFi reitittimen kaupasta. Muutenkin tämä alkaa jo olemaan siinä rajoilla että viitsinkö kauheasti jatkaa vian selvittelyä, mutta kai tämä siihen perustuukin, väsytystaktiikalla saadaan asiakas korjaamaan vika omaan laskuun.

Hei, verkonhallintamme on tutkinut ilmoittamanne vian. Vikaa verkosta ei löytyny
t. Tarvittaessa saatte apua modeemi- ja tietokoneongelmiin Helpson palvelusta
0600-10100(1,99e/min). T. Sonera

  • February 11, 2014
Hei PPH76,

Pahoittelut tuosta. Siinä on pieni virhe käynyt. Sinulle on tilattu uusi palvelureititin ja sen pitäisi parin päivän sisällä olla postista noudettavissa. Saat siitä erillisen ilmoituksen kun paketto on noudettavissa.

Palautathan vanhan palvelureitittimen meille kun olet uuden vastaanottanut. Palautusosoite on:
Itella Logistics Oy
E-varasto / Sopimustunnus 619604
Satamatie 37
37800 Toijala

  • February 11, 2014
Ok, hyvä että asia lähti hoitumaan. Kiitokset.

  • March 11, 2014
Thomson TG789vn samoja ongelmia , eli wifi pätkii usein , täytyskö kokeilla tuota päivitystä vai miten edettäisiin..

  • March 12, 2014
Hei APo,

Voitaisiin tuolla päivityksellä lähteä liikkelle! Tein päivityspyynnön eteenpäin tästä. Kannattaa myös tutustua Thomson TG789 ohjeisiin tämän linkin kautta.

Jos sinulla esiintyy ongelmia langattoman lähiverkon muodostamisessa, voit koittaa muokata WLAN-asetuksia seuraavalla tavalla.
Huom! Älä tee muutoksia asetuksiin, jos et tiedä mitä olet tekemässä.

-Ota Power reduction -valinta pois päältä.
-Lyhennä SSID-tunnistetta alkuperäisestä Sonera-B8-65-C4-34 -tyyppisestä nimestä esim. muotoon sonera34.
-Vaihda Channel selection -valinta johonkin muuhun kanavaan.
-Muuta salausmuotoa, ota WPA+WPA2 pois ja vaihda tilalle pelkkä WPA tai WPA2 -salausmuoto.