Hei,
meillä on Laajakaista Extra ja Thomson SpeedTouch ST780WL DeXtenTion -palvelureititin. Wlan-yhteys oikuttelee mm. PlayStationin ja vanhemman Dell-läppärin kanssa.
Lisäksi InSSIDer-ohjelmalla selviää, että manuaalisesti asetettu kanava muuttuu aina kanavaksi 1 laitteen uudelleenkäynnistyksen jälkeen (mikä tarvitsee tehdä melko usein).
Käytännössä voimme siis valita automaattisen kanavan, jolloin numeroksi tulee 6. Toinen vaihtoehto on valita manuaalisesti jotain 1-13 välillä, mikä kyllä toimii. Uudelleenkäynnistyksen jälkeen kanavaksi vaihtuu todellisuudessa 1, vaikka asetussivusto edelleen näyttää, että käytettäisiin valittua kanavaa. Kanavaa ei todellisuudessa myöskään saa muuttumaan asetussivuilta ennen kuin on asetus on käytetty automaattivalinnalla välissä.
inSSIDer paljastaa, että läheisyydessä on verkkoja ainoastaan kanavilla 1 ja 6, joten ilmeisesti monen muunkin palvelureititin valehtelee; kanavalla 1 on varsin kova ruuhka.
Laite on Soneran omaisuutta. Onko ongelmaan saatavilla korjaus tai voiko palvelureitittimen vaihtaa toimivampaan malliin? Käytössämme on myös laajakaista-TV.
Jani
Palvelureitittimen ongelma
Eikö sinulla ole vielä tiliä? Luo tili
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.