Skip to main content

Palvelusopimuksista

  • December 11, 2014
  • 1 kommentti
  • 3 katselukertaa

Hei!

Pyydän huolellisuutta lupausten noudattamiseen, myös suullisten. Suositan entisen yhteyden säilyttämistä vain erillisellä sopimuksella uuden sopimuksen voimaantulon jälkeen. Näin olisin ainakin minä välttänyt pari puhelua.
Henkilökohtainen kokemus:
Sopimus 6/2012 (0406579978 Huawei E353), jolloin lasku myös edellisestä-> korjattiin adekvaatisti puhelimitse->ok.
Uusi sopimus 17.5.2013 (0401975597 Huawei E5776), jonka kokeilukäyttö oli lupa aloittaa 10.6., mutta kokeilu mahdollistui vasta 19.6. Tuolloin toimvat sekä entinen, että uusi. Mahdollisuus uuden paluttamiseen oli, mutta päätin kuitenkin pitää sen olettaen entisen poistuvan maksettuani uudesta liitymästä tulleen laskun 20.6. 2013.
Tässä tapauksessa olisi ollut selkeintä lopettaa entinen sopimus 24.6.2013 (kuten oletin automaattisesti tapahtuvan), jolloin 10.6. alkanut kahden viikon koeaika päättyi. Ei pitäisi tietenkään olettaa mitään.
Tilanne hoitui puhelimitse 18.7. n. 20 min. jonotuksen jälkeen.

Toivotaan jatkossa myyjille tarkempi ohjeistus:)
Terveisin: Eira Raatikainen

1 kommentti

  • July 18, 2013
Hei H5aap5pp! Ja pahoittelut asiasta koituneesta harmista.

Kaikilla nettitikuilla on neljäntoista vuorokauden tyytyväisyystakuu ostohetkestä lukien. Mikäli tikku tulee postitse, alkaa työ tyytyväisyystakuu siitä hetkestä kun olet lunastanut uuden liittymän postista.

Hyvä että sait kuitenkin hoidettua asiasi kuntoon. Mukavaa kesänjatkoa sinulle :)