Skip to main content

Porvoo / Tarkkinen vaan 8/1 dsl

  • December 11, 2014
  • 5 kommenttia
  • 4 katselukertaa

Kuten otsikko sanoo tänne ei saa max kuin ko. Nopeutta ja kyllä harmittaa.
Olen myös keskustellut muiden kyläläisten kanssa ja en ole yksin harmistunut.

Langattomat ei kiinnosta epästabiilisuuden,pingin ja natin takia.

Olisi kiva tietää tuleeko muutoksia soneran osalta asiaan vai pitääkö tässä vaan odottaa kunnes lpo vetää kuidun uudelle toukovuoren alueelle ja sieltä sitten rantaa kohti.. ?!
Tiedusteluni ko yhtiölle kertoi moista.
Miten on ?

5 kommenttia

kjns
Irkkaaja
  • Irkkaaja
  • October 5, 2012
Panostukset kupariverkon palveluiden parantamiseen on nykyään aika vähissä, eli 24M adsl:ää lienee turha odottaa. 24M liittymän saa vain 2 km etäisyydelle keskukselta ja 8M toimii jonnekin 5 kilometrin tienoille saakka, joten 24M todennäköisesti vaatisi uuden keskitinaseman rakentamista, mikä on melkokailla epätodennäköistä... Ja nyt siis puhutaan kuparin pituudesta, ei linnuntiestä.

Jos joku toinen operaattori on alueellenne kuidut vetämässä, tarkoittaa se myös todennäköisesti sitä, ettei Sonera sitä tule tekemään. Eli luultavasti parannusta on tiedossa vasta kun kuidut joskus alueellenne tulevat.

  • October 8, 2012
Hei jukka8088 ,
mainitsemallesi alueelle ei ole tiedossa näillä näkymin uutta laiteasemaa lähemmäksi tai kuitua meidän kauttamme, joten tämän hetkinen saatavuuskin pysyy siten samana. Olen pahoillani tästä aiheuneesta harmista ja siitä ettemme tällä hetkellä pysty tarjoamaan teille, teidän toivomaamme suurempaa nopeutta. Olemme välittäneet tämän viestinne eteenpäin vastaavalle taholle tiedoksi.

  • October 14, 2012
Toki olen tietoinen etäisyyksistä keskukselle ja niiden vaikutuksesta nopeuksiin.

Tulipa juuri tarkastettua etäisyyskin, .. oletan että keskus on Aunelanmäellä, pommisuojassa.

Etäisyys sinne on n. 2.1Km, eli en usko että tämä on ongelma.

T:JT

kjns
Irkkaaja
  • Irkkaaja
  • October 14, 2012
jukka8088 kirjoitti:

Etäisyys sinne on n. 2.1Km, eli en usko että tämä on ongelma.

T:JT


Sonera myy 24 M liitymää tasan kahteen kilometriin, ei yhtään yli. Jos keskus on 2,1 km päässä on 8M nopein mitä tulet sinne saamaan.

  • October 15, 2012
kjns on oikeassa. 24M liittymään linjapituuden täytyy olla alle 2 km. Tällä takaamme yhteyden parhaan mahdollisen toimivuuden. Jos linja on yli 2 km, 8M on maksiminopeus.