Skip to main content

Ratkaistu: Laajakaistan salasanan ja turvamuodon(?) vaihto.

  • December 11, 2014
  • 6 kommenttia
  • 2 katselukertaa

Tere

Joo siis pitäis vaihtaa tämä WPA salasana muoto WEP muotoon, koska poika osti tuommoisen pelilaitteen joka ei muka tue nykyistä turvamuotoa, mites tämmöne sit hoituu?

6 kommenttia

  • November 20, 2009
Langattoman yhteyden salausavaimen voi vaihtaa reitittimen asetuksista. Löydät tähän ohjeita joko modeemin/reittitimen mukana tulleesta manuaalista tai valmistajan sivuilta.

T. Panu
Sonera Asiakaspalvelu

  • November 20, 2009
Nooh tuo modeemiboxi on telewellin ja heidän sivuilta ei kyllä mitään löydy ja meikäläisellä ei ole ollut mitään ohjekirjaa.

  • November 20, 2009
TeleWellin sivuilta on ladattavissa PDF-muotoiset ohjekirjat nykyisille ja ainakin osalle vanhemmista ADSL-modeemeista. Latasin kokeeksi yhden ADSL-modeemin ohjekirjan ja ainakin siitä löytyi ohjeet kuvien kanssa WLAN-salauksen asetuksiin.

T. Tapio
Sonera Asiakaspalvelu

  • November 20, 2009
Juu näköjään ja kiitoksia siitä mutta näyttää siltä että meikäläisen modemi on niin vanha jo että sitä ei enää löydy. Ei olis jotai muut vinkkei viel?

  • November 20, 2009
Jos TeleWell-modeemi toimii lähiverkon reitittimenä eli tietokone saa modeemilta 192-alkuisen sisäverkon IP-osoitteen, pääset modeemin hallintaan kirjoittamalla internet-selaimen osoiteriville IP-osoitteen 192.168.0.254. Siitä eteenpäin pitäisi osata "omin voimin" tai esimerkiksi turvautuen jonkin toisen TeleWell-mallin ohjeisiin.

Toisaalta googlettamalla kyseisen modeemin mallimerkinnällä ja sopivilla hakusanoilla (tyyliin TW-EA715 ohjeet) ohjeita löytynee. Jos laitteen mukana on tullut CD-levy, niin ohjekirja on melko varmasti levyllä PDF-tiedostona.

TeleWellin sivut ovat hiljattain muuttuneet ja samalla sieltä näyttää hävinneen monen vanhemman ADSL-modeemin ohjeet.

T. Tapio
Sonera Asiakaspalvelu

  • November 20, 2009
Kiitoksi paljo näist ohjeist, te olette säästäneet mut paljolt päänvaivalt. (: