Laajakaista langaton. Halusin ip-kameran mökkiä vahtimaan ja siihen tarkoitukseen hankin pienen neliporttisen reitittimen (A-LINK WNA(L) is 802.11n WLAN AP with WEP , WPA and WPA2 encryption support.) En tuosta Wlanista tässä niinkään, mutta kun liitän pc:n ja/tai kameran eternet-kaapelin avulla reitittimeen ja reitittimen lyhyellä eternetkaapelilla modeemiin (Soneran pöytämodeemi, liittymän tilauksen yhteydessä), niin yhteys tökkii tosi pahasti. Kun liitän kameran suoraan modeemiin, kulkee loistavasti. Samoin pc toimii hyvin suoraan modeemiin liitettynä.
Eli reitittimen asetukset. Reitittimellä IP-osoitteet on ok, kameralle tarvittavat portit on avattu, julkiset ja sisäiset osoitteet kunnossa, windows XP:n palomuuri on pois päältä ja Nortonilla ohjeet päästää läpi. Pitäisi pelata. Yhteys on siis olemassa, mutta ääärimmäisen hitaana ja epävarmana. 9 yritystä 10stä avata jokin nettisivu päättyy ilmoitukseen "sivua ei voi näyttää" tms, mutta silloin tällöin joku kevyt sivu aukeaakin. Samoin yhteys toimii toisin päin: kun avaan netissä - toiselta koneelta toiselta paikkakunnalta - kameran kuvasivun, niin saan yrittää kymmenen kertaa ennenkuin sivua aukeaa, kamera antaa 5-10 kuvaa ja lopettaa siihen. Puolen tunnin päästä voi putkahtaa taas pari kuvaa, jos on onnea.
Joku puhui MTU:sta, siihen en ole koskenut. Voisiko langattoman verkon "suhteellinen hitaus" vaatia jonkin pienemmän MTU:n käyttöä?
Muita ehdotuksia?
Reititin tukkii, onko asetuksia?
Eikö sinulla ole vielä tiliä? Luo tili
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.