Skip to main content

Reklamaatiot

  • December 11, 2014
  • 3 kommenttia
  • 13 katselukertaa

Tilasin Soneralta maaliskuussa liittymäpaketin johon kuuluu kiinteä- ja liikkuva laajakaista yhteishintaan 29,90. Ostotilanteessa avattiin liikkuva laajakaistan heti, vaikka kiinteän laajakaistan kytkettiin vasta 29.4. Kysyin vielä, että joutuuko liikkuvasta laajakaistasta maksamaan erikseen kun se avataan etukäteen ja vastaus oli: Ei tarvitse, koska se kuuluu yhteishintaan 29,90.

Nyt kuitenkin sain laskun jossa oli Fiksunetti kuukausimaksu ajalta 29.3. - 24.4.2011 11,89€

Soitin asiasta Soneran matkapuhelin/liikkuva laajakaista asiakaspalveluun tänään 5.5. josta sanottiin asian kuuluvan kiinteän laajakaistan asiakaspalvelun puolelle vaikka lasku onkin liikkuvasta laajakaistasta ja ohjattiin puhelu sinne. No kiinteän laajakaistan asiakaspalvelusta sanottiin taas toisin päin ja kun sanoin, että minut juuri sieltä ohjattiin tänne niin minulle ilmoitettiin, ettei mitään korvausta saa ja että lasku pitää maksaa vaikka minulle vakuutettiin myyntitilanteessa, ettei liikkuvasta netistä veloiteta mitään.

Hetken kinattuamme asiakaspalvelusta sanottiin, että asiasta voi tehdä reklamaation soneran nettisivuille, mutta kuten keskustelujen perusteella muutkin ilmeisesti ovat huomanneet, ei soneran sivuilla ole sellaista mahdollisuutta.

Mitenkä on mahdollista, että asiakkaalle myydään liittymiä valehtelemalla ja sitten vain todetaan, että maksa laskusi. Ellei tämä asia selviä niin pitää kai selvittää asiaa kuluttajaviraston kautta.

Vielä todettakoon, että Soneran olisi syytä tehdä sivuilleen selkeä reklamaatio osio josta nämä asiat saisi hoidettua nopeasti ja yksityisesti niin, ettei tarvitsisi tänne foorumille näistä kirjoitella.

3 kommenttia

  • May 5, 2011
Hei Maggot. Harmillista jos tästä on aiheutunut sinulle vaivaa. Jos lisäät asiakasnumerosi käyttäjätunnuksen profiiliin (Omat asetukset > Profiili > Asiakasnumero), voin katsoa asiaa kuntoon. Asiakasnumero ei näy muille keskustelupalstan käyttäjille. Asiakasnumerosi löytyy esimerkiksi viimeksi tulleesta laskusta.

  • May 5, 2011
Soitin vielä uudestaan liikkuvan laajakaistan asiakaspalveluun josta sain tällä kertaa asiallista palvelua ja asia hoitui nopeasti ja sulavasti kuntoon. Eli lasku oli virheellinen ja johtui ilmeisesti väärinsyötetystä kampanjakoodista. Tämäkin olisi voitu hoitaa kerralla kuntoon jos kaikki palvelisi yhtä hyvin kuin kyseinen mies tällä kertaa. On se ihme kuinka asiat hoituu kun on osaava ja ystävällinen henkilö palvelemassa. Valitettavasti en kuullut hänen nimeä kunnolla, mutta kiitokset kuitenkin. Ja kiitokset myös TOni:lle ripeästä vastauksesta ja palvelusalttiudesta täällä foorumin puolella!

  • May 5, 2011
Hieno homma että asiat hoitui kuntoon ja kiitoksia palautteesta. Hyvää kevään jatkoa :)

Ps. Olethan sinäkin jo tutustunut Facebook-sivuihimme ja liittynyt tykkääjiin? http://www.facebook.com/sonera