Elikkä normiin liittymääni lisättiin toi mahollisuus pitää kahta puhelinta yhden puhelinnumeron takana. Ensin käytin korttia iPad 2:ssa jolloin tuli oikein muhkea lasku, suurin osa tuosta koostui "puheluista", vaikka suurimman osan ajasta laite oli kotona omaan WLANiin yhdistettynä (eikä koko vehkeellä edes voi puhua).
Olen laittanut tuon uuden SIM-kortin toiseen puhelimeen (iPhone 4S, lukittu Soneran liittymään kesään asti). Ongelma on päällä tälläkin hetkellä: laskun teko loppuu vain sillon, kun ottaa koko "Cellular data" homman pois päältä, täysin. Mitään roamingia ei ollut päällä ja oikeita puheluita oli kertynyt max tunnin verran kun laskua oli jo 40 euron edestä. Samana päivänä laskua tulisi useita euroja vaikka puhelin makaa pöydällä WLANiin yhdistettynä.
Onko tällä jotain tekemistä tuon rinnakkaisliittymän kanssa, kun vain tämä uusi kortti tekee laskua? Olen myös huomannut, että tähän uuteen puhelimeen ei tule kaikki tekstiviestit ja multimediaviestejä sillä ei voi edes lähettää tai vastaanottaa ollenkaan. Vanha puhelin (Nokia E7) toimii edelleen kuten ennenkin.
Rinnakkaisliittymä tulee kalliiksi + viestit eivät kulje
Rekisteröidy
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.