Skip to main content

Salasanan vaihtaminen rikki....

  • December 11, 2014
  • 4 kommenttia
  • 0 katselukertaa

Haku ei toimi, jatkuvaa tallennusta ei ole, kuva pätkii... Ja nyt ei saa edes salasanaa vaihdettua jotta voisin nollata boksin ilman asiakastukeen jonottamista... "Tilausjärjestelmässä on havaittu tekninen ongelma"

Missähän vaiheessa näitä ongelmia alkaa olemaan liikaa?

4 kommenttia

  • July 17, 2012
Hei crappish,

sinun Koti TV -palvelustasi on tehty eilen vikailmoitus. Oliko nyt tilanne se, että olet hukannut oman käyttäjätunnuksen ja salasanan?

  • July 17, 2012
Periaatteessa näin. On ne jossain mutta helpommalla & nopeammin homman olisi saanut hoidettua noin. VIkailmoitus itsessään koski sitä että kuva pätki koko viikonlopun joka kanavalla noin 5-10 sekunnin välein, joka johtunee siitä että liittymän nopeus testien mukaan oli ~16Mbit/s, vaikka maksan 100Mbit liittymästä.

Nyt ei kuva enää pätki mutta liittymän nopeus ei silti ole kuin noin puolet luvatusta...

  • July 17, 2012
Hei crappish,

ethän vain sattumoisin tehnyt nopeustestiä Firefoxin selainversiolla 13? Jos teit, niin tee nopeustesti uudestaan toisella selaimella. Laita myös Koti TV -palvelu kiinni testien ajaksi ja sulje muutkin nettiä käyttävät laitteet. Päällä siis vain nopeustestiä tekevä tietokone. Tee nopeustesti käyttäen verkkopiuhaa Thomsonin ja tietokoneen välillä.

Firefoxin 13 versio on jostain syystä kovin hidas ja antaa täysin vääriä tuloksia. Voit lukea tästä lisää viestiketjusta viewtopic.php?f=53&t=9816

  • July 17, 2012
En. En edes omista Firefoxia tällä hetkellä. Testit on ajettu usealla eri selaimella, usealle eri palvelimelle (Tampere, Helsinki, Turku). Verkossa ei kiinni mitään muita laitteita. Upload on sentäs ihan kohdillaan.

Vikapalvelusta sanottiin jo aikaisemmin että pelkästään kättelyitä tästä liittymästä olisi tullut ~80, olikohan nyt viikonlopun aikana, ja että kohinatasot olisivat normaalia korkeammat. Että eiköhän siellä joku ihan oikea vika ole väärän selaimen sijaan...