Skip to main content

Sim kortin verkon lukitus?!

  • December 11, 2014
  • 9 kommenttia
  • 90 katselukertaa

Hei! Ostin käytettynä samsung s4 puhelimen yksityisesti, hyvässä kunnossa ynnä muuta. Sitten ilmeni sim kortin laittaessani sisään tällainen pikkuseikka, etten pysty soittamaan tai lähettämään viestejä yms. Koska puhelin herjaa jotain sim kortin verkon lukitusta, johon minulla ei ole avauskoodia, en siis pysty käyttämään uutta laitetta kuin wifi seikkailuun :D Pls help!

9 kommenttia

  • November 5, 2013
Hei Juustonaksu!

Kertoisitko tuon laitteen IMEi -koodin, niin tarkitellaan mikä lukituksen tila on?

  • November 5, 2013
357441058266789 Tuo pitäs olla oikea:)

  • November 8, 2013
Hei Juustonaksu!

Imei-koodi ei antanut mitään tietoa, että liittymä olisi lukittu. Oletko varma että kyseessä on oikea imei-koodi ja oletko varma että kyseessä sim-lukituksesta johtuva, eikä kännykän omasta suojakoodista?

  • November 8, 2013
IMEI kirjoitettuna pikkutarkasti: 357441058266789 / 01
Ja käynnistäessäni tulee tosiaan viesti: anna sim kortin verkon lukituksen suojausavain :/
Melko varma olen että tämä on sim, eikä puhelinlukitus, jos sitä kysyit

  • November 14, 2013
Meiltä hankitut Samsungin puhelimet ovat lukitsemattomia joten operaattorilukituksesta tässä ei ole kysymys. Onko puhelin kysynyt jo PIN-koodia erikseen? Jos ei, kokeilehan sitä, sillä se on ainoa koodi, jota sim-kortti tarvitsee. Kyse voi olla myös siitä, että puhelin pyrkii liittymään johonkin Wi-Fi -verkkoon.

  • November 14, 2013
Hmm onpas kummaa :0 juu puhelin pyytää ensin pin koodin, syötän sen "pin koodi oikein" sen jälkeen näyttöön tulee "anna sin kortin verkon lukituksen avain" mahdollisuutena on myös painaa "ohita" jolloin pystyn käyttämään puhelintani vain WIFI käyttöön.

  • November 15, 2013
Juustonaksu: Oletko varma että puhelin on hankittu nimenomaan meidän kauttamme? Ettei se ole jotain toiselta operaattorilta? Voi myös hyvin olla, että edellinen omistaja on asettanut puhelimeen suojakoodin ja puhelin kysyy nyt tätä. Siinä tapauksessa laitteen voi viedä huoltoon ja se avataan yleensä muutaman kympin korvausta vastaan. Entä oletko kokeillut puhelimessa muita sim kortteja? Kysytäänkö niissä silloin samaa?

  • November 15, 2013
Hmm. En ole kyllä aivan varma. Pitänee varmaan viedä laite huoltoon..

  • November 15, 2013
Juustonaksu: Suosittelen niin saat sen toimintaan!