Skip to main content

Sonera Huoleton ja laskutus

  • December 11, 2014
  • 5 kommenttia
  • 0 katselukertaa

Hei,

Olenko ymmärtänyt Huoleton-palvelun laskutuksen oikein:

50 minuuttiin asti laskutetaan pienimmän puhepaketin mukaan 5,95 e. Jos puhuisin kuussa esimerkiksi 52 minuuttia, laskutetaan heti seuraavan paketin mukaan 9,95 e. Toisin sanoen, ellei halua maksaa rutkasti ylimääräistä, pitää kytätä, ettei vain ylitä mitään kynnystä parilla minuutilla.

5 kommenttia

  • October 24, 2011
Hei Legge. Huoleton palvelu toimii tosiaan sillä tavalla, että jos esim. puhut 52 minuuttia astuu voimaan 100 minuutin paketti josta hinta veloitetaan. Jos sinulla on jo etukäteen tiedossa että kuukausittainen puheaikasi on aina suurinpiirtein sama, kannattaa ehkä ottaa kiinteä paketti. Koska silloinhan se tulee edullisemmaksi kuin huoleton jos ylität paketin esim. vain parilla minuutilla.

Huoleton palvelu on kehitetty saamiemme asiakaspalautteiden perusteella käyttäjille joiden puheajat vaihtelevat kuukausittain, ja jotka kuitenkin haluavat käyttää edullisia puhepaketteja. Tämähän on kätevä palvelu jos esim. toisena kuukautena puhut 300 minuuttia veloitetaan sinulta 350 minuutin paketin hinta, ja jos taas seuraavassa kuussa puhut 550 minuuttia veloitetaan sinulta 600 minuutin paketin hinta. Näin kertyy mukavasti säästöä kun et joudu maksamaan kalliimpaa ylimenevien minuuttien hintaa.

Ps. Olethan sinäkin jo tutustunut Facebook-sivuihimme ja liittynyt tykkääjiin? http://www.facebook.com/sonera

  • October 24, 2011
Niinhän tuo taitaa olla. Nyt olisi vain ollut mahdollisuus Huolettomaan 0 e/kk, joka tekee siitä mahdollisesti kannattavan myös pienten minuuttimäärien puhujille. Itsellä heittelee kuitenkin minuutit niin paljon 0-100 välillä, että minuuttihinnoittelu on yleensä ollut paras vaihtoehto pitkällä aikavälillä.

  • October 24, 2011
Tietenkin myös yksi hyvä vaihtoehto on Kamu -palvelu. Jos sinulla on esim. jokun tietty henkilö jolle tulee eniten soiteltua. Saat soitella ja tekstailla eurolla kaverille niin paljon kuin haluat. Kannattaa käydä tutustumassa www.sonera.fi/kamu

  • December 12, 2011
jos puhun 30 minuuttia, niin veloitetaanko minulta 50 minuutin puhepaketin hinta + Huoleton lisäpalvelun kuukausimaksu, vai pelkästään tuo 50 minuutin puhepaketti? Eli laskutetaanko lisäpalvelun n. 4 € hinta joka kuukausi, vai vain silloin kun en puhu yhtään minuutteja?

  • December 13, 2011
jetta: Juurikin näin eli jos puhut 30 min, niin sinulta veloitetaan Huolettoman kk-maksu 3,57e + Puhe 50 min 5,95e.

Mikäli et puhu liittymällä laskutuskauden aikana ollenkaan, veloitetaan liittymältä vain normaali Minun Sonera liittymän kuukausimaksu 1,99e sekä Sonera Huolettoman kuukausimaksu ja muut mahdolliset lisäpalveluiden kuukausimaksut.

Lisätietoja Huolettomasta voit lukea täältä.

Ps. Jos tilaat uuden puhelimen 24 kk sopimuksella, saat Huolettoman koko sopimusajaksi maksutta. Voit valita haluamasi puhelimen. Lisätietoja tarjouksesta löytyy Verkkokaupastamme.