Skip to main content

Soneran verkko kattaa taajamien lisäksi syrjäseudut?

  • December 11, 2014
  • 3 kommenttia
  • 1 katselukerta

Kattava matkapuhelinverkko takaa toimivat palvelut missä ikinä liikutkin. Soneran matkapuhelinverkko kattaa taajamien lisäksi syrjäisetkin seudut rannikoilta aina tuntureille asti. Soneran verkkoa rakennetaan sinnekin minne muut eivät.

Törmäsin sivuillainne tuollaiseen mainokseen, mutta miten teidän verkko voi olla kattavin? Kävin itse Juukalla muutama viikko sitten mm. Pääkylässä, Matelissa, Ruunulassa, Luvekylä ja mm. Sarakko ja moni muu alueen kylä niin kyllä ainoa liittymä joka siellä toimi 3G-HSDPA verkossa oli Elisa!!! Minulla on Saunalahden liittymä.

Olen pettynyt Soneran lupauksiin. Joudun irtisanomaan testimielessä avatun Soneran verkon liittymän, ei tämä Sonera täytä lupauksiaan. Miksi Sonera mainostaa niin paljon sitä, että se rakentaa peittoa sinne minne muut eivät vaikka monessa paikassa vain Elisan verkko kuuluu ja Soneralla ei ole koko alueella edes 3G-verkkoa!!! Elisalla on koko alue HSPA 900 MHz, kun Soneralla vaan GPRS.

Mä harrastan paljon matkailua Suomen läpi ja voin sanoa, että Soneralla ei tee mitään jos se ei toimi kaikkialla 3g verkossa.

3 kommenttia

  • April 22, 2013
Hei museomies!

Kiitos palautteestasi! Yleisesti ottaen Soneralla on kattavin verkko, mutta toki mikään verkko ei ole aukoton joten haja asutusalueilla saattaa verkossa olla alueita missä ei vielä 3G -yhteydet ole käyettävissä.

Kuuluvuuden tietylle alueelle voit tarkista kuuluvuuskartasta, ja 3G -nopeudet nopeuskartalta.

  • April 22, 2013
Alueelle näytti kuitenkin tulevan parannusta teidän sivujen mukaan. Onko aikataulua tälle?

  • April 23, 2013
museomies: Rakenteilla olevat verkot, ja verkon paarannukset voit tarkistaa täältä.