Skip to main content

Soneran verkkosivut uudistuivat

  • December 11, 2014
  • 9 kommenttia
  • 24 katselukertaa

Sonera.fi-sivustoa on uudistettu 29.4.2010.

Sivuston ulkoasua ja väritystä on muutettu aikaisempaa selkeämmäksi. Samalla muokkasimme myös sonera.fi:n kuluttaja-asiakkaiden etusivua, jolta löydät nyt helposti esimerkiksi kaikkein suosituimmat Soneran tuotteet.

Tutut Soneran palvelut ja uusimmat tarjoukset löydät jatkossakin verkkosivuiltamme. Tutustu siis Soneran uudistuneisiin internetsivuihin vaikka saman tien.

Kerro meille, mitä mieltä olet uudistuksesta.

T. Sonera asiantuntijat

9 kommenttia

  • June 24, 2010
Hei.

En löydä kohtaa nyt uudistetuilta oamt sivut osiosta kohtaa, jossa pääsen matkapuhelimen liittymän hallintaan. Jossa voisin ladata pueaikaa ja tarkistaa saldon jne.

  • June 24, 2010
Kun kirjaudut Omille sivuille, löytyy matkapuhelinosio suoraan etusivulta otsikolla Matkapuhelinliittymä. Tämä siis, jos vain kirjaudut Omille sivuille matkapuhelinliittymäsi tunnuksilla, tai laajakaista- ja matkapuhelintunnukset on yhdistetty.

T. Panu
Sonera Asiakaspalvelu

  • June 29, 2010
Uudistuksen myötä webmailin lukeminen Mac Firefoxilla hankalaa. Teksti/valikot ovat tuskaisen pieniä. Käytettävyys mennyt ainakin tämän osalta huonompaan suuntaan.

Suorat yhteystiedot henkilökohtaiseen asiakaspalveluun ovat vaikeasti löydettävissä. Yritin hakea yhteystietoja vikatilanteeseen liittyen, mutta ensisijaisesti sivustolla ohjataan aina eteenpäin toiselle sivulle tai "lue ensin nämä" vaihtoehtoon. Käyttäjäystävällisempi vaihtoehto olisi jokaisella sivulla selkeästi tarjota vaihtoehto ota yhteyttä puhelimitse/sähköpostitse. Nyt tulee sellainen olo, että että missään nimessä halua asiakkailta suoraa yhteydenottoa!

Toistaiseksi en ole siis kovinkaan vakuuttunut uudistuksesta.

  • May 13, 2011
Voisitteko Omat Sivut -sivuston yläosaa tiivistää, siellä on todella paljon tyhjää jolloin pienellä miniläppärin 1366x768 näytöllä selaus on todella tunkkaista. Erityisesti pystysuunnan tilakäyttöä pitäisi tiivistää nykyajan miniläpyttimien ja tablettien takia.

Tilankäytön tuhlauksen takia EPG selausruutu on todella huono. Sama ongelma täällä foorumissakin, jossa yläosan tauha on lähes 40% pystytilasta ennen kuin todellinen sisältö alkaa. Monessa muussakin css palstotuksessa ja rivityksessä on ihmeellisen paljon tyhjää tilaa ympärillä.

Kenties sivustoa on testattu ainoastaan 2000x resoluution graafikoiden omalla LCD näytöllä, joka on vieläpä pivottina käännetty pystysuuntaan :-)

  • May 14, 2011
Mihin hävisivät eri osastoiden tiedotteet/uutiset? Olis kiva ku esim. TV-palveluissa tapahtuvat muutokset olis selvästi jossain uutisoitu tuolla tv-palveluiden alla.

  • May 15, 2011
Soneran huonoa mainetta ei ilmeen uudistamisella korjata. Parempi olisi luopua datakatoista.

  • May 16, 2011
Hei Anzzik ja whome. Välitin viestinne sivuston ylläpitäjille. Kiitos palautteesta!

Ps. Olethan sinäkin jo tutustunut Facebook-sivuihimme ja liittynyt tykkääjiin? http://www.facebook.com/sonera

  • May 17, 2011
Mihin hävisivät tv-kanavien ohjelmatiedot?

  • May 17, 2011
Etuhaarukka: Sivustouudistuksen myötä ohjelmaopas on toistaiseksi poistettu käytöstä. Uusi on kuitenkin tulossa käyttöön piakkoin.

Ps. Olethan sinäkin jo tutustunut Facebook-sivuihimme ja liittynyt tykkääjiin? http://www.facebook.com/sonera