Skip to main content

Sopimusehtojen yksipuoleinen muuttaminen

  • December 11, 2014
  • 2 kommenttia
  • 1 katselukerta

Tervehdys vaan. Tässä kovasti sapettaa tällä hetkellä se, että kun Sonera osti pois Turun kaapelitv:n, niin liittymässäni oleva kiinteä IP tuosta noin vaan poistettiin laskusta mitään mainitsematta (laskusta vasta huomasin). Soitin asiasta kaapelitv:lle ja sain kuulla, että se on automaattisesti poistettu, koska Sonera ei tarjoa sellaista kuluttajaliittymiin, mutta Soneran puolesta pitäisi jonkun soittaa minulle asiasta ja niinhän sitä tapahtuikin heti seuraavana päivänä soittoni jälkeen. Kyseli kuinka tarpeellinen tuo kiinteä IP minulle on ja onhan se tärkeä, kun muuten lähtee portti 25 sisäänpäin tukkoon, ilman sitä (pidän siis harrastelija forumia, omaa mailia oman domainin kautta yms sellaista, johon on kysytty lupa operaattorilta) on erittäin hankalaa pitää palveluita pystyssä ilman aukinaisia portteja ja näin ollen toimintani häiriintyy merkittävästi. Kyseinen asiakaspalvelija sitten kuulemma siirsi yhteystietoni yms. yritys puolelle, jonka pitäisi soittaa tällä viikolla.

Satuin sitten kyseisen tapauksen ärsyttämänä etsimään tietoa netistä ja törmäsin: http://www.kuluttajavirasto.fi/Page/5f7 ... 0a5b1.aspx osoitteeseen.

Tämä lause särähti korvaan:
Juuri lisäpalvelut olivat kuitenkin usein suurin syy siihen, miksi kuluttajat olivat alun perin valinneet nimenomaan Soneran laajakaistaliittymän. Kun TeliaSonera poisti tai vähensi näitä valintapäätökseen vaikuttaneita lisäpalveluja, se muutti samalla yksipuolisesti ja olennaisesti sopimuksen sisältöä. Kuluttajavirasto totesi yritykselle, että tällaista toimintaa voidaan pitää kuluttajan kannalta kohtuuttomana ja kuluttajansuojalain vastaisena.


Miten mahtaa tuo kuluttajaviraston päätös vaikuttaa kohdalleni kun lisäpalvelu irtisanotaan mainitsematta asiasta? Kiinteä IP siis poistuu 1.9 alkaen ja sain tästä lukea muutama päivä sitten laskusta.

Edit: lisättäköön tähän vielä: http://turunkaapelitv.fi/p70-suljetut_t ... ortit.html <-- tuota ei siis saanut kierrettyä muuten, kuin tilaamalla kiinteä IP

2 kommenttia

  • August 25, 2011
Soneran kiinteänverkon laajakaistaliittymät (ADSL, Laajakaista Extra) ovat avoimia eli ei suljettuja portteja. Ainoastaan portin 25 liikennettä on rajoitettu siten, että sen kautta voi käyttää sähköpostin lähetykseen vain Soneran SMTP-palvelinta mail.inet.fi. Rajoitus perustuu Viestintäviraston suositukseen ja se otettiin käyttöön helmikuussa 2005.

Sonera kuluttajaliittymiin ei ole mahdollista saada kiinteää IP-osoitetta.

  • August 26, 2011
Nyt on sitten juteltu Kuluttajaviraston sekä Soneran yrityspuolen kanssa asiasta. Kuluttajaviraston kanta asiaan on, että minulla on 2 vaihtoehtoa, joko irtisanoa sopimus tai hyväksyä Soneran tarjous. Päädyttiin sitten Soneran kanssa ratkaisuun, että vaihdetaan nykyinen liittymä Extran puolelle täydellä nopeudella ja kiinteä IP päälle ilmaiseksi, eli homma hoidossa minun osalta.