Skip to main content

Tarjouspaketin laskutus

  • December 11, 2014
  • 13 kommenttia
  • 4 katselukertaa

Ostin Hulluilta päiviltä paketin, johon kuuluu tablettitietokone (tarjoushinta 299 Eur) sekä Soneran aito 4g max -liittymä 24 kk:n määräajaksi. Koko paketin tarjoushinta on 656,60 Eur, josta laitteen osuus on siis 299 Eur ja liittymän 357,60 Eur eli 24 x 14,90 Eur. Saamani kirjallinen sopimus on varsin sekava, siinä on mielestäni virheitä.

Nyt omilla sivuilla näkyy laskun summana 20,13 Eur, joka muodostuu liittymän hinnasta 19,89 Eur ja kolmesta tekstiviestistä 0,24 Eur. Sopimuksessa sanotaan, että liittymästä voi lähettää tekstiviestejä, mutta ei mainita mitään siitä, että ne maksaisivat erikseen. Vai löytyykö seuraavan linkin tekstistä mainintaa tekstiviestien lisämaksuista?

http://www.sonera.fi/media/14270586c423 ... cace3e.pdf

13 kommenttia

  • April 22, 2014
Hei Riekkosak: Tekstiviestin hinta näkyy saamassasi hinnastossa ja löytyy myös kotisivultamme.

  • April 22, 2014
Hyvä Minna, vastaisitko myös tähän osaan: mikä on liittymän oikea kuukausihinta ja miksi omilla sivuilla laskuna näkyy eri summa kuin sopimuksen mukainen kuukausihinta.

Näyttää usein siltä, ettei näitä asiakkaiden viestejä lueta tai ainakaan ymmäretä kunnolla, kun vastataan vain vähän sinnepäin ja olennaisiin kohtiin jätetään vastaamatta.

  • May 5, 2014
Minkähän takia Sonera ei useinkaan vastaa asiakkaiden viesteihin? Olen odottanut 13 päivää vastausta edelliseen viestiini, turhaan.

Vanha vitsi kertoo mielisairaalan puhelinvastaajan nauhoitetusta viestistä. Ote siitä:
Jos kärsitte masennuksesta, on aivan sama mitä numeroa painatte, kukaan ei kuitenkaan vastaa.

  • May 7, 2014
Hei Riekkosak!

Pahoittelut että tuo aikaisempi kysymyksesi oli hautautunut jonnekin syövereihin. Eli liittymän kuukausimaksu on 19,89 eur/kk. Omilla Sivuilla näkyy tuo samainen hinta. Liittymän tulevassa laskussa näkyy olevan mukana myös muutama tekstiviesti, joten sen vuoksi loppusumma on eri. Omien Sivujen hintaerittely -kohdassa näkyy tuo kuukausimaksu sekä tekstiviestien osuus erikseen.

  • May 7, 2014
Hyvä Merja J!:

Ostin Hulluilta päiviltä paketin, johon kuuluu tablettitietokone (tarjoushinta 299 Eur) sekä Soneran aito 4g max -liittymä 24 kk:n määräajaksi. Koko paketin tarjoushinta on 656,60 Eur, josta laitteen osuus on siis 299 Eur ja liittymän 357,60 Eur eli 24 x 14,90 Eur.

Miten laskun summa voisi siis olla 19,89 Eur/kk (+ nuo tekstiviestit), joka näkyy omilla sivuilla, kun tarjoushinta on tuo 14,90 Eur/kk. Tätä olen yrittänyt kysyä mutta vieläkään en ole saanut vastausta!!??

  • May 7, 2014
Riekkosak: Liittymäsi on jostain syystä avattu Aito 4G Max -paketilla jonka tarjoushinta on tuo 19,90 eur/kk. Hinta jonka mainitsit, kuuluu Aito 4G Teho -pakettiin. Jos haluat että vaihdetaan liittymä tuohon Tehoon niin silloin hinta on 14,90 eur/kk.

Eroa noissa paketeissa hinnan lisäksi on se että Maxin nopeus on enimmillään 150 Mbit/s ja Tehossa nopeutta on enimmillään 50 Mbit/s. Ilmoittele jos haluat että vaihdetaan pakettia niin silloin toki hinnoittelukin muuttuu.

  • May 7, 2014
Hyvä Merja J,

et näytä olevan selvillä siitä, millaisia Soneran laite- ja liittymäpaketteja Stockmannin hulluilla päivillä on myyty. Minulla on tallessa kyvasto, jossa sanotaan selvästi: Aito 4g max 14,90 Eur/kk. Eli olisikohan nyt riittävät perusteet myöntää, että laskutustieto omilla sivuilla on väärin.

Ohessa skannaus kuvaston sivusta.

http://riekkosak.kuvat.fi/kuvat/Skannat ... at+001.jpg

  • May 9, 2014
Vastausta odotellaan edelleen.

  • May 9, 2014
Moi Riekkosak!

No nyt saatiin vihdoin hinnat kohdalleen. Kyse oli tosiaan Hullujen Päivien erikoistarjouksesta eikä yleisestä tarjoushinnasta noille paketeille. Pahoittelut että tässä kesti näinkin kauan, mutta nyt on asia vihdoin kunnossa ja oikea hinta näkyy liittymällä.

  • May 9, 2014
No siis vihdoinkin! Olen koko ajan korostanut sitä, että ostin liittymäni hullujen päivien tarjouksesta, mutta näyttää siltä, ettei viestejäni ole luettu kunnolla!.

  • May 10, 2014
Oikea hinta ei näy vieläkään omilla sivuilla.

  • May 13, 2014
Ensimmäinen lasku tuli tänään ja hinta on oikea, lopultakin. Annan Soneran asiakaspalvelulle kouluarvosanan 6.

  • May 13, 2014
Riekkosak: Näin piti ollakin, siis se että laskulla on hinta oikein!