Skip to main content

Tietokone väittää tikkua käytön mukaan laskutettavaksi

  • December 11, 2014
  • 2 kommenttia
  • 9 katselukertaa

Tuli juuri hankittua uusi nettitikku pari tuntia sitten.

Toimii muuten mallikkaasti mutta nyt muodostui ongelmaksi että tietokone ja viruksentorjunta on kovasti sitä mieltä että tikun yhteys on käytön mukaan laskutettava. Vaikka ei pitäisi olla?

Ja tämän johdosta ei esim. suostu lataamaan Windowsin päivityksiä. Mikä neuvoksi?

2 kommenttia

  • February 5, 2014

Hei jaymznet!

Tarkastin palvelusi ja sinulla on kyllä kiinteähintainen tikku, en osaa sanoa onko järjestelmässä jokin asetus millä tuon huomautuksen saisi sivuutettua.

Kannattaa kysäistä siitä vaikka Telia Helpiltä 0600 10100 (2,50 €/puhelu + 2,50 €/alkava min + mpm/pvm.) he ovat asiantuntijoita tietoteknisissä ongelmissa. Tai sitten kysäistä palveluntarjoajalta Microsoftilta.


  • February 5, 2014
Ja W8 tai W8.1 käytössä?

Käyttäjä määrittää itse sen, onko mobiiliyhteys käytön mukaan laskutettava vai ei. Valinta löytyy Windowsin asetuksista. W8:ssa yhteyslistalta yhteyden päältä "väärällä napilla" tulee kyseinen valinta näkyviin.

W8.1:ssä Asetukset-Muuta tietokoneen asetuksia-Laiteverkko. Avautuvalta listalta valitaan mobiiliyhteys, minkä jälkeen pääsee siirtämään "liukurin" oikean asentoon.