Asioidessani paikallisessa marketissa tein sopimuksen nopeuden nostosta ja koti tv palvelusta. Paikalla katsottiin että kohteeseen saa 24 mt nopeuden. Asentaja oli jättänyt puhelinvastaajaan viestin että nopeudennosto ei onnistukaan kun johto on hieman liian pitkä. Niinpä tilaus peruuntuu. Soittelin asiakaspalveluun ja siellä arveltiin että johto keskuksesta taloliittymiin on liian pitkä. Täyttä varmuutta en saanut mistä johdosta on kyse.
Kokeilin vielä kotona sonera koti tv sivulla syötin tarkan osoitteen ja sieltä tuli viesti Onneksi olkoon kotiisi saa 24 mt yhteyden ja koti tv:n. Omilla sivuilla kirjautuneena näkyi kylläkin että se 8 mt on maksimi.
Miten vaikea on laittaa tuonne maksiminopeuden saatavuustarkistussivuille paikkaansa pitävää tietoa ettei siellä onniteltaisi turhaan ihmisiä?
Onko tietoa onko yhteyksiin tulossa parannusta joskus?
tilattua nopeutta ei saakaan.
Eikö sinulla ole vielä tiliä? Luo tili
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.