Skip to main content

Tuplanetti Plus -> Tuplanetti 4G

  • December 11, 2014
  • 5 kommenttia
  • 53 katselukertaa

Onko voimassaolevaa määräaikaista Tuplanetti Plus liittymää (3g täysnetti 20 Gt siirtorajalla) mahdollista päivittää Tuplanetti 4G (rajaton tiedonsiirto) liittymäksi.

5 kommenttia

  • May 15, 2013
Moi multitimo!

Kyllä onnistuu :) Pirauta meille vaikka maksuttomaan Myyntipalvelunumeroon 0800 133133 (ark. 8-20, la 9-16.30), niin saadaan päivitys tehtyä. Määräaikaisuushan toki tässä kohtaa alkaa alusta, kun laitamme sinulle uuden sopimuksen voimaan.

  • May 17, 2013
Miksi juuri 4G-liittymään?

Soneralta saa rajattoman 3G liittymän 12,90 € eli toimii täysin samallatavalla kun nykyisesi tuplanetti 20 GT rajalla, siinä vaan ei oo siirtorajaa!

  • May 19, 2013
museomies kirjoitti:
Miksi juuri 4G-liittymään?

Soneralta saa rajattoman 3G liittymän 12,90 € eli toimii täysin samallatavalla kun nykyisesi tuplanetti 20 GT rajalla, siinä vaan ei oo siirtorajaa!


Koska alueellani toimii Soneran LTE-verkko ja hintaeroa ei ainakaan hinnaston mukaan noiden 3G ja 4G tuplakaistojen välillä ole kuin muutama euro kuukaudessa. Jos taas tarkoitat miksi ylipäätään 4G, niin käytän mokkulaa LTE-verkon kuuluvuusalueella ja tältä foorumilta luettuna pakottamalla 4G liittymä laitteistolla 3G-tilaan toimii se kuin 3G liittymä. Koska olen tietoinen esim. nykyisten 4G liittymien pakko NATista. Muilta osin en keksi yhtään syytä olla päivittämättä tuplakaistan 4G versioon.

Kuten varmaan tiedät tuplakaistan kuukausihintaan sisältyy mobiilikaista, niin miksi maksaisin toisesta mobiilikaistasta 12,90 €, jos kerran liittymätyypin vaihto paremmin tarpeisiini sopivammaksi liki samalla kuukausimaksun hinnalla onnistuu.

  • May 20, 2013
Varmasti hyvä ratkaisu, multitimo. Suosittelemme asiakkaille mielellämme 4G:tä, varsinkin jos LTE-alueella asuu, sillä se ei tosiaan ole enää merkittävästi usein kalliimpi kuin 3G ja yhteystavaltaan kuitenkin paitsi nopeampi, myös teknisesti luotettavampi.

  • December 30, 2013
Onko LTE:ssä siis vähemmän häiriöitä kuin 3G-verkossa?

Sen tiedän, että puhelimen akku ei LTE:stä tykkää.