Skip to main content

Ulkomaat kovin hitaita Extrassa

  • December 11, 2014
  • 3 kommenttia
  • 16 katselukertaa

Moi,

en tiedä mistä on kyse mutta ulkomaiset sivustot, nopeat kuten cnn/google/facebook, ovat ruvenneet vastaamaan selvästi hitaammin kuin kotimaat.
Onkohan kyseessä joku välityspalvelin ja saako sen jotenkin pois päältä?

3 kommenttia

  • May 25, 2009
Välityspalvelimemme osoite on proxy.dial.inet.fi (portti 800). Jos välityspalvelin on internet-selaimessasi käytössä, voit testata sen poistamista käytöstä.

Löydät Ohjeet ja vinkit -sivultamme ohjeen jossa on neuvottu minkä valikon kautta välityspalvelinasetuksen saa pois käytöstä Internet Explorer 7 -selaimessa.

T. Sami
Sonera Asiakaspalvelu

  • May 26, 2009
Ettei vaan kyseessä olisi ollut joku näkymätön välityspalvelin jota sonera käyttää pitääkseen surffaajat poissa sonera-kriittisiltä sivuilta.
Jostain syystä kun käyttää muuta porttia kuin 80 ulkomaat toimivat selvästi nopeammin.

  • May 29, 2009
Soneran laajakaistayhteyksissä ei käytetä proxy-palvelinta, ellei sitä internet-selaimen asetuksissa ole määritetty käyttöön. Selaimessa voi olla määritettynä proxy-palvelin joko automaattisesti tai manuaalisesti.

Kaikki HTTP-liikenne kulkee portin 80 kautta ja HTTPS-liikenne portin 443 kautta, paitsi jos portti on määritetty palvelimella joksikin muuksi. Tällöin sivu avataan viittamalla kyseiseen porttiin selaimen osoiterivillä.

T. Tapio
Sonera Asiakaspalvelu