Skip to main content

Uudistunut Etu-ohjelma

  • December 11, 2014
  • 4 kommenttia
  • 15 katselukertaa

Minulla olisi vähän palautetta uudesta Etu-ohjelmasta.

Se on ideana hyvä, että etujen määrä laskenut neljästä kahteen ja arvo noussut. Mutta arvo nousi ihan liian vähän. Esim. Sonera kaupan lahjakortti arvo nousi 20->30e. Jos eduista karsitaan puolet pois, niin etujen arvokin pitäisi siis tuplata. Ja toinen huono asia on, että hyvät edut poistettiin. Enää ei ole mm. Spotify Premium etua.
Muita etuja ei voi edes käyttää. Maksutonta puhetta en tarvitse, koska Kamu-palvelu. Puheluita ulkomaille en tarvitse, kun en soita ulkomaille. Perheen puhelut maksutta en tarvitse, koska Perhe-palvelu. Tietokoneen vuosihuoltoa en tarvitse, koska osaan itse.
Eli siis palveluista ei ole hyötyä, jos käyttää Kamu- ja Perhepalvelua. Ainoa hyödyllinen etu nykyään on Sonera Kaupan etu.
Ennen sai 3-4 etua, jotka oli hyviä ja tuli paljon säästöä (Sonera Kauppa 20e, Veikon Kone 20e, Spotify 2kk ilmaiseksi, netti puoleen hintaan) ja säästö oli melkein 80e. Nykyään saa vain tuon 30e edun.
Näinkö siis vanhoja asiakkaita palkitaan. Pikkuhiljaa karsimalla kaikki edut pois.

PS. Tässä on eri asiakasnumero, eli tällä tunnuksella vain Hopea-edut. Puhuin perheen asiakasnumerosta, jossa Kulta-asiakkuus ja jo yli 10 vuotta asiakkaana.

4 kommenttia

  • September 26, 2012
Hei liskii!

Kiitos palautteestasi, harmillista että uudet edut eivät toimineet sinun kohdallasi.

Pyrimme kehittämään Etu-ohjelmaa asiakkailta tulleiden palautteiden perusteella.
Välitin myös sinun palautteesi eteenpäin ja seuraavat edut tulevat valittaviksi jälleen puolen vuoden kuluttua

  • September 27, 2012
Olen samaa mieltä liskii:n kanssa. Etu-ohjelma on selvästi mennyt askeleen huonompaan suuntaan.

Onko tosiaan niin, ettei ohjelmaan ole tulossa minkäänlaisia muutoksia puoleen vuoteen?
Spotify etu jäi saamatta, ja jää näillä näkymin myös puolen vuoden kuluttua. Sentäs liittymien hinnat muuttuivat järkevimmiksi.

  • September 27, 2012
Ja tiedän monia muita, joiden mielestä Spotify-edun poistaminen on huono asia.

  • September 27, 2012
Moi DDT ja liskii! Edut pysyvät samoina aina koko etujakson eli niihin ei ole tulossa muutosta. Etujakso vaihtuu taas ensi vuoden puolella, jolloin edut saattavat jälleen vaihtua. Toivottavasti näistäkin eduista olisi teille hyötyä, vaikka Spotify jäikin pois tällä kertaa.