Skip to main content

Verkkosivut eivät ole käytettävissä

  • December 11, 2014
  • 1 kommentti
  • 6 katselukertaa

Minulla on vajaa kuukausi sitten avattu kiinteä laajakaistayhteys (ADSL). Saan usein ilmoituksen, että verkkosivu ei ole käytettävissä, vaikka kone näyttää, että yhteys on yhdistetty ja se on toiminut hetkeä aiemmin. Tämä ilmoitus tulee kaikille nettisivuille, joita yritän avata, joten kyseessä ei ole yksittäinen sivusto. Se tulee myös sivustoille, jotka muuten toimivat normaalisti.

Ilmoituksessa todetaan, että kyse on DNS virheestä ja että virheen aiheuttaa yleensä internetyhteyden puuttuminen tai väärin määritetty verkko.

Hetken päästä sivustot saattavat taas latautua normaalisti, mutta tämä hankaloittaa netin käyttöä, koska sitä tapahtuu lähes päivittäin. Mistähän tällainen voi johtua?

1 kommentti

  • January 28, 2013
Hei Nan1,

Käytätkö yhteyttä langattomasti vai oletko kytkenyt tietokoneen kaapelilla modeemiin?

Oletko seurannut sammuuko modeemista jotain valoja kun yhteys ilmoittaa DNS virheestä? Tai alkaako joku valo vilkkumaan, esim. DSL valo?

Mikä modeemi sinulla on käytössä? Kuinka pitkä puhelinkaapeli sinulla on käytössä?

Lisäisitkö vielä asiakasnumerosi tietoihisi niin voin tarkistella liittymäsi tilannetta. Lisääminen onnistuu valitsemalla Omat sivut >> Profiili >> Asiakasnumero.