Skip to main content

Viesti numerosta 14596

  • December 11, 2014
  • 5 kommenttia
  • 19 katselukertaa

Saan joka ikinen kerta, kun menen ulkomaille viestin numerosta 14596 (tai ainakin viimeisin tuli tuosta numerosta). Viestissä ei ole mitään, se on täysin tyhjä. Joskus siinä lukee "Sisältöä ei tueta". Mikä ihmeen viesti tuo on? Ja millä sen tulon voi estää?

5 kommenttia

  • April 29, 2014
Heippa mimosa72!

Uskoisin kyseessä olevan ulkomaanhinnastoja koskevat viestit.
Tuo, että sisältöä ei tueta, viittaisi puhelimen asetuksiin tms.
Jos paljon reissaa ja viestit häiritsee, ne voi käydä itse nappaisemassa pois Omilta Sivuilta, kohdasta Estot ja rajoitukset.
Aurinkoista kevättä sinne :)

  • April 29, 2014
Kiitos vastauksesta! Saan kyllä myös ne viestit, joissa kerrotaan ko. maan puheluiden ja tiedonsiirtojen hinnat. Niiden lisäksi tulee myös tuo tyhjä viesti.

Jos käyn laittamassa eston, häviävätkö myös hinnasto viestit?

  • April 30, 2014
Hei Mimosa72!

Kyllä siinä samalla häviää hinnastoviesti. Tuleeko hinnastoviestikin samasta numerosta?

  • April 30, 2014
Ei tule samasta numerosta. Hintatiedot tulee numerosta 358402270227. Ja näillä kahdella viestillä, siis sillä tyhjällä ja hintatiedoilla oli viimeksi 10 min väliä. Tyhjä tulee ensin, sitten hintatiedot.

  • May 6, 2014
mimosa72: Kyseessä on todennäköisesti jokin päivitysviesti että liittymäsi on päivittynyt ulkomaiseen verkkoon. Kotimaassa juurikin nuo päivitysviestit tulevat tuosta 14596 numerosta.