Skip to main content

Yhteyden korjaussautomaatti Soneran päässä toimi!

  • December 11, 2014
  • 1 kommentti
  • 4 katselukertaa

Forum|alt.badge.img+2
ADSL lakkasi liikuttamatta bittiä tasan viikko sitten. En asiale ollut mitään tehnyt kun ei ole ollut viikon aikana juurikaan nettitarvetta. Nyt sitten aloin tilannetta ihmettelemään. Päätelaitteen mukaan yhteys toimii moitteetta mutta bitti ei vaan kulje lainkaan.

Soittelin vikailmoitusrobotille, se halusi tarkastaa yhteyden ja ilmoitti sen toimivan ja varoitteli aiheettoman ilmoituksen maksavan. Ei vaan bitti edelleenkään kulkenut. Sitten muistin että vanha modeeim saataisi olla vielä tallessa, vaihdoin sen linjalle, edelleen kytkeytyi moitteetta ja vieläkään ei bitin bittiä kulkenut.

Soittelin robotille uudestaan ja kun kuuntelin samaa litaniaa ja robotti taas tarkasti yhteyden tilaa niin samalla hetkellä kun se kertoi todenneensa yhteyden olevan edelleenkin kunnossa niin bitti alkoi kulkemaan. Minulla oli koneessa PING komento päällä, ja kun kone teki kahden sekunnin tarkastuksen niin Request timeout muuttui vastaukseksi ping-kyselyyn.

Vaan se nyt jäi hiukan avoimeksi että mikä bitti oli poikittain ja missä?

1 kommentti

  • September 6, 2013
Hei VMJ,

Katselin vähän linjan tietoja ja tällä hetkellä näytti arvojen puolesta hyvältä.

En oikein siis osaa sanoa mikä tuossa olisi voinut olla. Hyvä kuitenkin että lähti toimimaan lopulta.

Se tuolta kuitenkin näki että ensimmäisen puhelun yhteydessä testi ilmoitti että verkkoon kytketty laite oli edellisen kerran saanut IP-osoitteen vajaa 4 päivää sitten.

Toisen puhelusi kohdalla IP-osoite oli tullut vain pari minuuttia ennen puhelua.

Jonkinlainen häiröhän tuossa on ollut, mutta näin jälkikäteen on vaikea arvioida missä se on ollut.