Tässä on jo muutaman päivän ajan esiintynyt ongelmia yhteyden ylläpidossa. Nopeuden pitäisi olla 24/2M, mutta keskiarvo taitaa tällä hetkellä olla sitä 15M luokkaa - ja välillä tipahtaa jopa ihan yhden paikkeille. En ole huomannut verkkoyhteyksien kirjaimellista katkeilemista, mutta pakettihävikkiä (packet loss) esiintyy siinä 2% - 30% välillä, joten se ehkä viittaisi minimaaliseen pätkimiseen.
Esim. pelaamínen, videoiden katseleminen ja voip:n käyttäminen ovat tällä hetkellä aika tuskaisia kokemuksia.
Kahdella reitittimellä ongelmat ovat samat ja nollaaminen ei ole muuttanut mitään. Onkohan mahdollista, että ongelma on siellä päässä, vai pitääkö kenties kokeilla aivan uuden uutukaisen reitittimen hankkimista, vaikka toi langatonkin reititin on vasta noin puoli vuotta vanha?
Edit: Niin, tässä oli vielä sekin, että välillä yhteys tuntuu pelaavan aivan normaalisti. Mutta kyseessä on vain noin 10 - 30 min pätkiä pari kertaa päivässä. Yleensä iltaa/yötä kohden yhteys huononee massiivisesti ja muuttuu lähes käyttökelvottomaksi.
Yhteys takkuilee ja pakettihävikkiä esiintyy
Rekisteröidy
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.