Editoitu: boldattuna päivityksiä aloitusviestiin.
Lyhyesti kolmenlaista ongelmaa:
1. Yhteysnopeus on matala, kättelee n. 15 Mbps. Tälle tasolle se laskettiin jo vuosia sitten, kun Koti-TV tuli talouteen, sitä ennen 20-21 Mbps ilman ongelmia. Matalampikin nopeus on ajanut asiansa, kun IPTV:tä on käytetty vähemmän, mutta nyt olemme luopuneet antenniverkon signaalista ja tietenkin ohjelmia katsotaan HD-laadulla. Eritoten HBOn materiaali haukkaa kaistaa niin paljon, ettei oikein muuhun voi yhteyttä käyttää, kun sarjoja katsoo. Voisitteko hilata yhteysnopeutta takaisin 20 Mbps tasolle?
Ongelma työn alla, tällä hetkellä vikailmoituksen kautta.
2. Upload-kaistan täysi käyttö hyydyttää download-kaistan täysin. Tästä on tullut ongelma mobiililaitteiden myötä, kun mm. valokuvat siirretään pilvipalveluihin, eikä upload-nopeutta saa rajoitettua kännyköistä, eikä modeemista (TG789vn). Onko ko. modeemin missään firmisversiossa mahdollista rajoittaa uppikaistaa tai onko ongelmaan muuta teknistä ratkaisua?
Vastaus: ei voi rajoittaa
3. Viime viikkoina latausnopeus on notkahdellut n. 6 Mbps tasolle, mitattuna speedtestillä ja ihan käytännön latauksilla funetin verkosta. Data ei liiku sen paremmin vaikka modeemin käynnistäisi uudelleen. Sitten bitti lähtee itsestään taas kulkemaan kätellyllä nopeudella. Onko puhelinkeskuksessa jotain ongelmaa?
Nopeuden muutoksia ei ole ilmennyt viime viikkoina.
Toivon vastaukset esitettyihin kysymyksiin. Ja kuituyhteyden. :)
Yhteysongelmia ADSL 24/1
Rekisteröidy
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.