Eli hommasin kesällä "loistavan" tarjouksenne innoittamana 10/2 kaapeliliittymän kotiini ja tästäkös on riemu revennyt! Ensin jäi puolet tarjoukseen kuuluvista oheispalveluista saamatta ja netti pätkii eikä edes tuo kyseessä oleva teiltä kaupanpäällisenä tullut ZyXELin P-2302HW-P1 ole toiminut missään vaiheessa moitteettomasti.
Ensimmäinen kuukausi meni ihan ok tuon laitteen kanssa. Mitä se nyt pätki Internet yhteyttä tasaisin väliajoin. Silloin se kuitenkin päästi nettiin. Nyt laite ei sitten päästä nettiin vaikka langaton lähiverkko toimiikin moitteettomasti. Modeemia olen resetoinut ja verkkokortin asetuksia olen syynännyt, mutta eipä noista juuri apua ole. Tietokone vain ilmoittaa, että Internet yhteyttä ei voida muodostaa. Vistan oman vianratkaisutyökalun mukaan joko modeemin asetuksissa (joita ei ilmeisesti pääse mitenkään muuttamaan) on häikkää tai sitten tuo laite on rikki ja kehottaa ottamaan yhteyttä Internet palveluntarjoajaan.
Koska en jaksa keskustella enää yhdenkään asiakaspalvelijan kanssa puhelimessa, kun eivät tunnu osaavan vastata yhteenkään kysymykseen suoraan, niin kysyn täällä. Eli miten tässä kannattaa toimia, kun laitteen takuu on vielä voimassa? Palautanko vehkeen postissa ja laitatte tilalle uuden, käynkö kaupassa vaihtamassa kapineen vai osaatteko antaa jotain neuvoja, joilla kyseisen vehkeen saa toimimaan siten kuin se on tarkoitettu?
Kaapelimodeemin (Cisco EPC3000) kautta suoraan koneeseen yhdistettynä yhteys toimii jotakuinkin moitteettomasti - ainakin tällä hetkellä. Eli nettiyhteydessä ei siis ole nyt vikaa, vaan vika on mitä todennäköisimmin tuossa teiltä tulleessa ZyXELin laitteessa.
ZyXEL P-2302HW-P1 ei päästä nettiin
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.