Kirjoitettu
19-04-2021
09:42
Muokattu
19-04-2021
09:52
HannaSu
Kuukauden sisällä työkoneen nettiyhteys on hidastunut murto-osaan entisestä. 100M:n kuituyhteydestä tulee ulos 1-5M, samassa verkossa oleva tabletti tai toinen kannettava saa verkosta dataa entiseen malliin.
Työkoneessa käytössä Forcepointin proxy (Websense), jota ei voi ohittaa. Kytkettäessä työkone Elisan mobillihotspottiin (iPhone) ei ole mitään ongelmia. VPN:n kautta kulkee ainoastaan liikenne tarvittaviin konesaleihin.
Edit HannaSu: korjattu otsikkoa hieman
Ratkaistu! Siirry kohtaan Ratkaisu.
19-04-2021
10:09
Muokattu
19-04-2021
10:11
Morjesta @Mannu75 ja Tervetuloa Yhteisöön!
Oletkin jo hyvin rajannut tuon tahmauksen tuohon Forceponttiin. Oletko ollut yhteydessä heihin tai yrityksen IT-tukeen, onko siellä tapahtunut jotakin muutosta? Yhteys meidän osalta pitäisi olla kunnossa kun muut laitteet toimivat normaalisti verkossa.
19-04-2021 10:21
Mutta miksi Elisan hotspot toimii sitten ihan normaalisti? Minulle tulee mieleen, että onko Telian verkkokonffiksessa jotain outoa. Samoin vaimon Valtorin hallinnoima työasema on tahmea.
19-04-2021 10:27
Meidän IT-tuki tiesi kertoa, että syksyllä meidän työpaikan käyttämä PaloAlton VPN liikenne oli aiemmin estetty Telialla. Sitten oli tehty jotain muutoksia siellä teidän päässä, jonka jälkeen VPN-liikenne alkoi toimia.
19-04-2021 13:58
@Mannu75@ kirjoitti:
Meidän IT-tuki tiesi kertoa, että syksyllä meidän työpaikan käyttämä PaloAlton VPN liikenne oli aiemmin estetty Telialla. Sitten oli tehty jotain muutoksia siellä teidän päässä, jonka jälkeen VPN-liikenne alkoi toimia.
Kuulostaa siis siltä, että IT-tuki on saanut selvitettyä häiriötä meidän kanssa aiemmin. Onhan tämäkin häiriö nyt ilmoitettu IT-tuellesi ja he ovat alkaneet selvittämään asiaa?
Eri operaattorin nettiyhteydellä voi olla mahdollista, että käytettävä VPN -yhteys toimii eri tavalla esim. kuormanjaon suhteen. Näillä tiedoilla ei kuitenkaan voi vielä sanoa mitään varmaa.
Tekniikasta aina mielenkiinnolla keskusteleva. Päivitän myös meidän asiakastukisivustoa
osana asiantuntijatiimiämme. Kerrothan tarvittaessa palautetta sivuston ohjeista.
Kirjoitettu
19-04-2021
14:06
Muokattu
19-04-2021
14:24
HannaSu
On tehty keikka asiasta. Ohessa vielä Openspeedtestin tulokset Telia vs. Elisan mobiilihotspot.
Tässä vähän on vaan pelkona, että työpaikan tuki sanoo, ettei asia kuulu heille ja teillä sanotaan samoin. Joten ainoa joka kärsii asiasta on minä.
Edit HannaSu: upotettu kuvat kommenttiin
19-04-2021 14:31
@Mannu75@ kirjoitti:
On tehty keikka asiasta. Ohessa vielä Openspeedtestin tulokset Telia vs. Elisan mobiilihotspot.
Hyvä että tätä alettiin tutkimaan tarkemmin. Ilmoitteletko tännekin tietoa minkälaiseen lopputulokseen siellä päästään.
19-04-2021 15:35
Wiresharkissa paljon mustaa Telian yhteydellä. Ohessa ote.
20-04-2021 10:06
WInMTR. Paljon packet lossia Telia yhteydellä. Elisan mobiililla ei juurikaan. Loppu matka kulkee samaa ex-Telian verkkoa.
20-04-2021 10:14
Tuosta kannattaa tehdä tikettiä firmasi it-osastolle. Vain sieltä voivat korjata tai reklamoida Vpn-palvelun tuottajalle, että asia hoituisi kuntoon.