Skip to main content

e-laskun käyttöönotto?

  • 15. joulukuuta 2015
  • 9 kommenttia
  • 55 katselukertaa

Moikka,

 

nyt tulee laskut sähköpostilaskuna, mutta mielelläni ottaisin ne nyt tuonne netpostiin - onko tämä muutos mahdollinen ja miten? Omilta sivuilta ei löydy tähän infoa.

9 kommenttia

RaMaria
Ex-telialainen
  • Ex-telialainen
  • 1528 kommenttia
  • 15. joulukuuta 2015

Netpostiin meidän laskuja ei saa, mutta E-laskun kytkentä onnistuu kyllä. 🙂 Ohje löytyypi täältä.


  • Uusi jäsen
  • 4 kommenttia
  • 2. toukokuuta 2016

yksilöinti tieto ei kelpaa!!!!!!!!!! taaskaan!!!!!!!!!!!!!!


kiisseli67
Virtuaalihahmo
Forum|alt.badge.img+7
  • Virtuaalihahmo
  • 7034 kommenttia
  • 2. toukokuuta 2016

Hei hateju ja tervetuloa Klaaniin!


 


Olisiko näistä ohjeista apua e-laskun käyttöönotossa : https://www.sonera.fi/asiakastuki/ohjeet/E-laskun-tilaus-ja-kayttoonotto?id=1112


  • Uusi jäsen
  • 4 kommenttia
  • 2. toukokuuta 2016

ei ole apua. kaikki löytyy ja toimii muuten mutta yksilöintitieto ei kelpaa eikä yksilöintitiedoksi eka puh numero laskulta  esim  0400 654****

kahdet laskut jo yrittänyt tehdä e-laskuksi. joitain vuosia sitten laitoin e-laskuksi nämä ja silloin toimi????


RaMaria
Ex-telialainen
  • Ex-telialainen
  • 1528 kommenttia
  • 3. toukokuuta 2016

 yrität siis kytkeä E-laskuksi joko Laajakaista(kiinteä)-, kotipuhelin- tai yhteislaskua? Näihin vaaditaan toi yksilöintitieto, joka löytyy laskulta yksilöintitieto -nimikkeellä.


Tämä ei siis ole puhelinnumero tai muu, vaan juurikin toi yksilöintitieto. Kannattaa varmistaa ettei yksilöintitietoa syöttäessä siinä ole ylimääräisiä välilyöntejä.


 


Mikäli kyse on matkapuhelin tai Liikkuva Netti -laskusta, ei yksilöintitietoa vaadita. 
Matkapuhelin/Nettitikku valitaan laskutusaiheeksi aina silloin, kun lasku koskee jotain matkapuhelintuotetta, näitä ovat siis myös reitittimien/mokkulan kautta toimivat netit, sekä matkapuhelinliittymät.


 


  • Uusi jäsen
  • 4 kommenttia
  • 9. toukokuuta 2016

Molempia puhelin ja laajakaista. Kummatkin vaatii yksilöinti tiedon danskebank.  Puh laskulla haluaa ekan nro laskulta. Ei kelpaa. Sanoo tarkasta yksilöintitieto.

Laajakaistalasku yksilöintitieto ruudusta yksilöintitieto. Ei kelpaa. Kummatkin laskut vain sanoo tarkista yksilöintitieto. Ruutu punasena.

Menestyksellä hoitanut kymmeniä ja taas kymmeniä elaskusopimuksia itselle ja muille.

No seuraavaksi alan käymään armotonta viestikeskustelua pankin kanssa.

Valtavasti vaivaa ja harmia pikkujutusta.


  • Uusi jäsen
  • 4 kommenttia
  • 12. kesäkuuta 2016

Yritimpä taas molemmilla laskuilla. 

Yksilöintitieto ei kelpaa.

No nyt sitten pankin vuoro koittaa saada E-lasku toimimaan.

Kenelle laitan laskun tunneista jotka olen viettänyt asiaa korjatessa?

No vasta yksi viivstyskorko asian takia.


Sekunti
Somettaja
Forum|alt.badge.img+4
  • Somettaja
  • 3032 kommenttia
  • 12. kesäkuuta 2016

@hateju kirjoitti:

Yritimpä taas molemmilla laskuilla. 

Yksilöintitieto ei kelpaa.

No nyt sitten pankin vuoro koittaa saada E-lasku toimimaan.

Kenelle laitan laskun tunneista jotka olen viettänyt asiaa korjatessa?

No vasta yksi viivstyskorko asian takia.


Moi @hateju :)

 

Sepä ikävää!

 

Miksi et soittaisi Danske Bankin asiakaspalveluun tai piipahtaisi käymään konttorilla? Ongelmasi ratkeaisi alta aikayksikön.

OP:ssa on ainakin ?-osio, josta saa lisätietoa (napsauttamalla kuvaketta) mitä kenttään kuuluu syöttää. Eikö Danske Bankin e-laskutuksen palvelussa ole näitä kohtia kentissä?

 

OP:lla "Laajakaista-, lanka- ja yhteislasku"-osiossa tarvitsee kaksi tietoa:

  • viimeisen laskun viitenumeron ja asiakasnumeron

OP: Laskuttajan pyytämät tiedot

 

Päinvastoin "Sonera matkapuhelin/netti"-osio tarvitsee kaksi tietoa:

  • viimeisen laskun viitenumeron ja matkapuhelinnumeron

  • 0 kommenttia
  • 10. heinäkuuta 2016

Osuuspankki yleensä kysyy tilataanko ko. e-lasku ja siten ei tarvitse täyttää mitään muuta,  kuin hyväksyä tilaus. 


Vastaa