Varoituksena kaikille jotka siirrytte kanavapakettien tai suoratoistojen välillä, kannattaa olla tarkkana sillä myyntipuolen ja pakettien kytkennän ja niiden laskutuksen kanssa on omalla osalla ollut koko ajan häikkää, eikä loppua tunnu löytyvän.
Tässä aiempia sekoiluja:
Elikäs siirryin suoratoistosta ensin kaapeliin, sen häikät kytkeytymisessä ja laskutuksessa yllä. Nyt siirryin kaapelista telia boksiin ja sama sekoilu jatkuu, tullut tuplalaskutusta ja epäselvyyttä onko tilaus määräaikainen vai toistaiseksi voimassa oleva. Tuosta viimeisedtä nyt väännetään kättä ja ilmeisesti kuunnellaan tallenteilta mitä myyntitilanteessa on kerrottu, hoh hoijaa. Kanavapakettien piti vain siirtyä boksille, mitään mäöräaikaisuutta ei pitänyt olla. Ja Minun Telia näin näyttikin, kanavapaketti erikseen ja boksi erikseen, mitään könttää ei siellä näkynyt, ja itse asiassa kanavapaketin pystyi irtisanomaankin ja palvelu näytti että irtisanominen 2 vko päähän onnistui. Laskutuksen tuplahintaa selvitellessä selvisi, että en olisi saanut irtisanoa kanavapakettia sillä se olikin 12kk määräaikainen. En tiedä itkeäkö vai nauraa tästäkin, mikään ei tunnu menevän kerralla putkeen ja nyt joudun vielä maksamaan 10-11kk, vaikka Minun Telia näytti koko ajan muuta ja toisin luulin.
Olkaapa siis tarkkoina kun palveluja säädätte, ja Minun Telia käyttöliittymään ei voi/kannata luottaa. Itse tuosta reklamoin ja vaadin että voin irtisanoa palvelut kuten Minun Telia näytti. Tiedä sitten miten käy?
