Suomen Postin kuljetusten taso on kilpailujoihinsa varrattuna todella surkeaa = Postimaatti/Noutopiste/Tiski -toimituksissa tuotteet toimitetaan ihan minne sattuu, Asun Suutarilassa ja hyvin usein postit menee Malmille tai Ala-Tikkurilaan, Miksi? Käyttämäni Kilpi -sovellus estää myös tuntemattomista numeroista toteutetut soitot, onko niin, että Postin toimittajat eivät halua numeroitansa näkyville? Aikas luottamattoman kuvan antaa toimittajasta. Samoin toistuvasti toteutunut, suoranainen “valehtelu” toimituksesta on normaalia = Tapahtui este, toimitusta ei voinut toteuttaa, asiakasta ei tavoitettu tai hän ei ollut kotona = silkkaa valehtelua (antaisin itse henkiökohtaisesti potkut kyseisen kaltaislle työntekijöille). Suomessa toimii muitakin postin toimittajia jotka toimii ihan hyvin; mainittakoon muutama: Post Nord, Budbee ja matkahuolto. Miksi Telia on siis valinnut toimittajkseen Suomen Postin joka näyttää tällä hetkellä olevan ainut vaihtoehto (04.02.2024)?
Miksi Telia käyttää Suomen Postia kuljetuksissaan?
Ratkaisu jäseneltä Purnipsi
Taitaa olla peruja siitä, että Telia on ollut aiemmin Sonera ja sitä aiemmin Tele, ja sitä aiemmin Posti- ja lennätinlaitos (valtionyhtiö). Heillä oli varasto Akaalla, Toijalassa, Satamatiellä. Telia käyttää yhä tuota varastoa. Telian lähettämissä tuotteissa lukeekin lähetyspaikkana Postin sopimusvarasto ja tuo osoite. Google Mapsista kun katsoo tuota varastoa, on vielä nähtävissä postin logo.
Tuo on kyllä harmillista, että Postin toiminnassa on noinkin isoa poikkeavuutta. Omalla paikkakunnallani Posti on kyllä soittanut aina näkyvästä numerosta, jos paketti on ollut kotiinkuljetuksella tilattu. Toimimattomuudesta kannattaa reklamoida postille. Olen Telialta tilannut ja vastaanottanut kymmeniä lähetyksiä, eikä niissä ole ollut toimituksien suhteen haasteita. Mutta kuten kirjoitin, niin on iso miinus, että toimintatavat vaikuttavat Postilla olevan aluekohtaisia.
Sen sijaan eräs iso kuriirifirma teki täydellisen rimanalituksen. Heidän piti noutaa paketti, mutta ei vissiin kiinnostanut lähteä sivuteille perjantaina. Siinä sitten päivystin ihan turhaan, kun nouto oli "päivän aikana" eikä puhelinaspa osannut sanoa mitään.
Telialla on joillain alueilla saatavissa Wolt-toimitus, jos muistan oikein. Olisihan se toki mukava saada muitakin toimitustapoja ja valinnanvaraa.
Tämä aihe on suljettu kommenteilta.
Käytä hakua löytääksesi muita kirjoituksia tästä aiheesta, tai aloita uusi aihe.
Rekisteröidy
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.

