Tein tilauksen Telia kaupasta
Tilasin tuotteen ja valitsin toimitustavaksi Telian itse tarjoaman vaihtoehdon (Postin noutopiste / pakettiautomaatti tms.). Valitsin listalta lähikauppani, jonka Telia itse tarjosi toimituspaikaksi. Siirryin maksamaan tilauksen loppuun ja sain vahvistuksen: “Kiitos tilauksesta”.
Ma 19.1.2026 tarkistin Telian sähköpostiin tulleen tilausseurantalinkin kautta tilauksen tilan. Huomasin, että toimituskohteen postinumero oli väärä (viimeinen numero oli väärin).
Otin heti yhteyttä asiakaspalveluun ja kerroin asiasta. Tuote oli tuolloin vielä “keräystilassa”, eli paketti ei ollut edes lähtenyt liikkeelle. Asiakaspalvelija sanoi, että korjaus tehdään ja totesi, että hyvä kun olin heti yhteydessä.
Ke 21.1.2026 tarkistin tilauksen uudelleen, ja huomasin, että postinumero oli edelleen väärä. Otin uudelleen yhteyttä asiakaspalveluun. Minulle sanottiin, että asia on kyllä korjattu, ja asiakaspalvelija vielä erikseen tarkisti sen. Tuote oli tässäkin vaiheessa edelleen keräyksessä.
Saavuttiin to 22.1.2026, joka oli tuotteelle luvattu viimeinen toimituspäivä. Seurannan mukaan mitään ei ollut tapahtunut: tila edelleen keräyksessä ja postinumero yhä väärä.
Päätin odottaa vielä pe 23.1.2026, mutta tilanne oli edelleen täysin sama.
La 24.1.2026 otin yhteyttä asiakaspalveluun chatin kautta. Jonotin hetken, ja kun vuoroni tuli, chat-asiakaspalvelija vastasi jo ensimmäiseen viestiin ennen kuin ehdin edes kirjoittaa koko asiaa auki:
– Tuote on kyllä tulossa ja postinumero on vaihdettu. Tuotteen pitäisi tulla alkuviikosta.
Tänään ma 26.1.2026 tarkistin tilauksen tilanteen iltapäivällä.
Tulos: edelleen keräyksessä ja postinumero edelleen väärä.
Otin taas yhteyttä asiakaspalveluun chatin kautta. Nyt sain vastaukseksi:
“Mä en ikävä kyllä voi auttaa.”
Siis mitä v***?
Tässä vaiheessa tuntuu vahvasti siltä, että koko tilaus on jäänyt täyteen limboon. Mitään ei tapahdu, eikä paketti ole edes lähtenyt liikkeelle. Huomenna ti 27.1.2026 on jo se ”alkuviikko”, josta puhuttiin – eikä mitään ole edelleenkään tapahtunut.
Miksi luvataan ja luvataan, mutta mitään ei tapahdu?
Ei mitään ilmoitusta, ei pahoittelua, ei selkeää vastausta.
PS.
“Mä en voi auttaa, mutta voinko olla muuten avuksi?”
— lmao :D
___
Muokkaus AaTanja: poistettu linkki alusta, johti “hups 404” -tilaan.
