@HenriLie kirjoitti:
@Kamzitus kirjoitti:
Otsikko kertoo oleellisen. Tämä surkea purkki katkaisee TCP yhteydet noin 10 tunnin jälkeen. Ei auta vaikka lähettäisi TCP keepalive paketteja 10 minuutin välein.
Onko tuota mahdollista korjata jotenkin? Olen koittanut kahdella eri CGA2121 modeemilla ja molemmissa sama vika. Modeemi on reitittävänä koska siltaavana modeemi menee jumiin parin päivän välein.
Viittamasi jumi siltauksessa ei kuulosta normaalilta myöskään. Poistuuko TCP -liikenteen ongelma siis siltaavan portin takana? Monella CGA2121 käyttäjällä on siltaus käytössä ja ne toimivat ongelmitta ilman jumiutumista, joten tämäkin on epäselvää, miksi näin tapahtuu kohdallasi.
Oletko myös kokeillut eri tietokoneella samoja yhteyksiä, toistuuko ongelma niillä? Onko sinulla tai tutullasi mahdollisesti eri mallin kaapelimodeemia, joka voidaan meillä valtuuttaa testin ajaksi ja katsoa, toistuuko ongelma sillä?
Voitko myös jakaa IRC -palvelimien tai jonkin toisen yhteyden menettävän palvelimen osoitetta?
Aika yleinen ongelma tuo jumiutuminen on ainakin tämän foorumin perusteella. Yhteys menee siis poikki eikä korjaamiseen ole muuta mahdollisuutta kuin modeemin uudelleenkäynnistäminen. Syystä tai toisesta kirjautuminen on estetty kun modeemi muodostaa yhteyden siltaavana.
Olen kokeillut seuraavanlaista:
Oma modeemi reitittävänä:
1. Yhteys omalta PC:ltä Quakenet servereille ja pilvessä olevaan testipurkkiin
2. Yhteys toisella koneella Quakenet servereille ja pilvessä olevaan toiseen testipukkiin
3. Yhteys kolmannelta koneelta Quakenet servereille ja pilvessä olevaan testipurkkiin
Tuloksena yhteydet katkeavat aina noin 10 tunnin jälkeen.
Oma modeemi siltaavana:
- Samat koneet ja samat testit
Tuloksena yhteydet toimineet moitteetta jo 17 tuntia.
Samanaikaisesti olen pitänyt yhteyttä pilvessä olevien testipurkkien ja Quakenet irkkiserverien välillä, joiden yhteydet ovat toimimeet moitteetta.
Name: irc.quakenet.org
Addresses: 83.140.172.211
185.69.168.109
91.217.189.21
80.65.57.26
83.140.172.210
83.140.172.212