Telia Yhteisö on Vain luku -moodissa, kunnes sulkeutuu kokonaan lokakuussa
Wanhat arkistoidut keskustelut.
Viimeksi kommentoitu
Hei!valokuituyhteyteni tuli vahingossa irtisanotuksi (ilmeisesti teidän asiakaspalvelijanne virhe), ja se piti rekisteröidä tänään uudestaan. Äsken tuli puhelimeen viesti, jonka mukaan sähköpostiosoitteeni lopputunnus on nykyään pp1.inet.fi, kun se ennen oli pp.inet.fi . Voiko tämä pitää paikkaansa, olenko menettänyt vanhan osoitteeni nyt kokonaan? En saa ainakaan sitä enää toimimaan Windows Live mailissa, ja on todella suuritöistä ilmoittaa kaikille tahoille uusi osoite. Miten saan sähköpostitilini toimimaan? tunnuksia on nyt lähetetty niin paljon etten tiedä minkä laitan mihinkin ruutuun.
Saan jatkuvasti laskutuskauden alettua n viikon päästä ilmoituksen että nettipaketti on täys vaikka olen käyttänyt siitä nytkin 3%... alkaa mennä hermo
Modeemi ei yhdistä verkkoon (cisco epc3825). DS ja US valot vilkkuu villisti. Koitettu kahdesta eri pistokkeesta mutta ei vaikutusta. Ollut noin 5 tuntia kytkettynä mutta ei muutosta. Verkko asetuksissa lukee että on yhdistetty mutta ei löydä verkkoa. Liittymän kytkemis viesti tuli kuitenkin jo eilen. Onkohan vika mulla koneessa vai onko modeemi viallinen?
Hei!Onko nettitikut sim lukittuja? Eli voinko laittaa toisen yhtiön sim kortin mokkulaan vai pitääkö tehdä jotain ennen tätä?
Miksi teidän rajatomassa tiedonsiirossa on 50Gb raja.tuntuu aika huijaukselle enkä saa rahoilleni vastinesta.miten aijottekorvata kyseisen virheen
Minua on jo pidemmän aikaa kiusannut, että usein TV-ohjelmat näkyvät ohjelmaoppaassa tuplana, 5-15 minuutin välein. Tämä sama ongelma on siis esiintynyt sekä "digiboksissa" että webbi- ja mobiilikäyttöliittymissä, tosin digiboksissa ehkä muita harvemmin. Esimerkiksi tässä kuvassa näkyy webbiversiossa useilla kanavilla tuplaohjelmia. Oliko virhe tiedossa ja saadaanko sitä korjattua?
Lähden helmikuun 7. päivä neljän viikon matkalle, mistä syystä yritin siirtää helmikuun laskun eräpäivää. On täysin käsittämätöntä, että eräpäivän siirto kahdella viikolla maksaa 10 euroa !!!! etenkin kun varsinainen puhelinlasku on noin 20 euroa. Pyysin saada maksaa puhelinlaskuni ennen helmikuun 7. päivää, mutta sekään ei kuulema onnistu. Vuosi sitten sain soittamalla samaisen asian hoidettua, mutta nyt tästä on näemmä keksitty uusi rahankeruutapa.
HeiEspoon Puutarhatiellä, 02710 ESPOO on menossa kaupungin katutyö, jonka jälkeen tehdään asfaltointi noin vuoden kuluessa. Onko samalla tulossa mahdollisuus liittää omakotitaloja 100 MBit kiinteän laajakaistan piiriin ?
Hei. Minulla on ikävä kyllä luottotiedot menneet pilalle ja haluaisin avata nettiliittymän kotiini. Onnistuuko niin että Äitini jolla luottotiedot ovat kunnossa avaa minulle liittymän ja lasku tulisi suoraan minulle? Tietenkin jos en laskua maksa ajallaan niin sitten Äitini joutuisi sen maksamaan, mutta niin ei tule käymään, koska en hänelle niin tekisi. Miten toimin? Olen jo katsonut että osoitteeseeni olisi saatavilla 24/1 netti hyvällä hinnalla. Kiitos.
Saisiko tuon palvelureitittimen (Inteno DG301) portti 4:n siltaavaksi, kiitos.
Moi! Lueskelin foorumia ja huomasin että monella muullakin on ollut ongelmia ulkoisen levyn liittämisessä reitittimeen, kun käytössä on Mac OSX. Ymmärtääkseni firmwaren päivitys voisi auttaa ongelmaan? Yritettäessä yhdistää usb levyyn saan ilmoituksen että palvelimen versiota ei tueta. Voisitteko päivittää reitittimeni? Kiitos!
Hei joo tosiaan aattelin vain kysäistä vähän modeemeista, että vaikuttaako modeemi millään tavalla netinnopeuteen? esim. kun meikäläisellä hommattiin tuo nettiyhteys 2000-luvulla (en nyt muista millä nopeudella) ja nyt sit ei kovinkaan montaa vuotta sitten niin vaihtui tuo nopeus 8mb:hen.Olen kyllä tässä vähän huomannut että se ei lainkaan olisi 8mb:n nopeus, koska sen huomaa vaikka ladatessa jotain tiedostoja, johtuisiko tämä vaikka modeemista kun se nytten alkaa olemaan jo 14vuotta vanha modeemi.modeemi on Zyxel prestige 600 series
missä teen Inteno DG201 VDSL2 modeemi päivityksen ?
Hei, tilaaminen sms-viestillä ei onnistu. Voitteko lähettää viihteen käyttäjätunnuksen ja salasanan?
Minulle ei ole tullut muutamaan päivään tekstiviestit perille lainkaan (eikä sen puoleen multimediaviestitkään...) tai jotkut saattavat tulla todella viiveellä. Perjantaina sain illalla kymmeneltä viestin, joka mulle oli lähetetty viideltä iltapäivällä. Sen jälkeen läpi ei ole tullut yksikään minulle lähetetty viesti eikä kuva. Parilla kaverillani, joilla on soneran liittymä myös, valittelivat samaa. Mihinkään viestiasetuksiin en ole koskenut.Mitä ihmettä tämä nyt on?
Miten Sonera Viihteen vikatilanteesta on tarkoitus ilmoittaa? Isäni muutti viime lokakuussa eikä hänellä ole sen jälkeen Sonera Viihteessä toiminut mikään muu kuin laskutus. Numerosta 0206 9 0101 löytyy kyllä viihdyttävä, äänellä toimiva vikailmoituslabyrintti, mutta Jari Karjalaisen bigbrother-äänen lisäksi opastavia ihmisiä sen varrelle ei ole ripoteltu eikä vaihtoehdoista mikään koske Sonera Viihdettä. Lähimmäksi osuu laajakaistan vika, mutta sen polun päästä löytyy vain ilmoitus satasen laskusta jos siitä uskaltautuu pidemmälle, itse laajakaista kun nyt sattuu toimimaan. Ongelma on siinä, että palvelureititin näkee kyllä Motorolan boksin, mutta boksi kuitenkin väittää, että ei saa IP-osoitetta. Kun samaan verkkopiuhaan ja samaan porttiin kytkee tietokoneen, se saa kyllä IP-osoitteen ja verkko toimii. Asetusten resetointi palvelureitittimestä ei auta, eikä myöskään Motorolan boksin resetointi. Isäni osaaminen ei riitä asian selvittämiseen ja itse opiskelen työn ohessa enkä helpolla
Hei,30.1.14 kuulemma tehtiin mm. Ikaalisissa 3G-huoltotöitä. Niiden piti valmistua 31.1.14 klo 07.00.No Huawein palkit putosivat 4:stä 1:een ja nopeus johonkin 4 megaan oltuaan ennen 25-33 megaa. Liittymä on 4G ja ilmeisesti joskus tänä keväänä tänne todella saadaan aito 4G.Harmittaa, un maksut menevät muistaakseni 50 megasta ja 4 megaa pukkaa!
Soneran vikainfo:Katkos Soneran TV-palveluissa Helsingin, Vantaan, Kouvolan, Tampereen, Turun ja Vaasan alueilla 3.2.2014Tietoliikenneverkkoon tehtävästä muutostyöstä aiheutuu noin 30 minuutin katkos Soneran TV-palveluihin Helsinkin, Vantaan, Kouvolan, Tampereen, Turun ja Vaasan alueilla [u:3triy1e3]3.2.2014 klo 00-06 välisenä aikana[/u:3triy1e3].Pahoittelemme muutostyöstä mahdollisesti aiheutuvaa haittaa. Soneran tiedote:Nelonen Pro 1 ja 2 vapaassa katselussa 31.1.–3.2.Nelonen avaa Nelonen Pro 1 ja Nelonen Pro 2 -kanavat vapaaseen katseluun Super Bowl -viikonlopun ajaksi 31.1.–3.2.2014. Myös kanavien HD-versiot ovat katseltavissa viikonlopun ajan.Nelonen Pro -kanavat ovat vapaasti katsottavissa perjantai-iltapäivästä kello 14 lähtien aina Super Bowl -lähetyksen päättymiseen eli maanantaiaamuun asti.Huippujännittävää Super Bowlia voit seurata Sonera Viihteessä ja Sonera Kaapeli-TV:ssä kanavapaikoilla 131 ja 132. Mikäli kanavat eivät ala näkyä automaattisesti, suosittelemme kanavahaun t
Eli nettiyhteys täällä Kuopion keskustassa on ollut kokonaan poikki jo kolmatta vuorokautta??? Ei näy nettiä, ei telkkaria eikä mitään muutakaan. Tosi hyvää palvelua?Vikaa ei edes viitsitä laittaa nettisivujen häiriötiedotteisiin tai häiriökartalle.Puhelinpalvelussa, silloin harvoin kun sinne pääsee, vika myönnetään ja luvataan pikaista korjausta. Mitään ei vain tapahdu tai ei ainakaan kuulu??Ja nyt tökkii jo tuo puhelinpalvelukin eli sinne kalliilla minuuttitaksalla soitetut puhelut katkeavat, ennenkuin älyttömän ja kaiken kahteen kertaan toistavan puherobotin jälkeen oikein ihmisten kanssa puhumaan pääsee ja jotain voisi ehkä selvitäkin. Tai sitten ei, kuten tapoihin näyttää kuuluvan.On meinaan operaattorin vaihto lähellä?
Sain Soneralta viestin, että jokin täysin outo puhelinnumero-tilauksesi on käsitelty. Yritin soittaa Soneralle, mutta 20 minuutin jälkeen puhelu katkesi (tuleeko lasku)?
Hei, puhelimeni Samsung Galaxy S II on ollut todella huono-onninen puhelin. Kahden vuoden ikään ehtineenä se on ollut huollossa kolmella kerralla yhteensä 12 vkoa ja viimeisen kerran tuloksena: Puhelinta on käytetty takuuehtojen vastaisesti, puhelin on kastunut, ei kuulu takuun piiriin. No sinällänsä teksti on hyvin selkeätä ja ymmärrettävää. Mutta kun puhelin ei ole kastunut. Tai siis huollosta saamieni kuvien perusteella asiasta ei ole epäilystäkään, selvää korroosiota havaittavissa näin mallikonkin silmillä. Mutta mistä se on sitten sinne tullut? Huolto ei suostunut antamaan arvailuja. Itsellä on vahva tunne kondensiokosteudesta. Mikä sitten on takuuehtojen vastaista käyttöä? Käyttää puhelin kylmässä ja tuoda se sitten heti sisälle lämpimään ja laittaa lataukseen? Laittaa taskuun ja hikoilla ulkoillessa? Koska tämän lähemmäksi kosteutta ei kyseinen puhelin ole koskaan joutunut. Ja kaikista eniten tässä asiassa harmittaa Sonera-kauppojen henkilökunnan kyky pakoilla tilannetta, halutt
Hei,laajakaista yhteyteni katkeilee useamman kerran päivässä päivittäin. Katkeamisen tiheys on pahimmillaan kerran tunnissa, jolloin yhteyden uudellen pystyyn saaminen kestää 3-4 minuuttia. Periaatteessa tuo aika on lyhyt, mutta silti todella ärsyttävä kun se tapahtuu päivittäin ja vielä useasti.
En löydä mistään videovuokraamon pin koodia joten onkohan sitä mahdollista saada mistään? Esim. omilta sivuilta
Hei,Mikä on tällä hetkellä reklamaatioiden käsittelyaika? Olen lähettänyt kirjallisen reklamaation sähköpostitse 9. joulukuuta enkä vieläkään ole saanut mitään vastausta. -Toni
Yritin aikoinaan, vuosia sitten, ottaa käyttöön Soneran koti-tv:tä... huonolla menstyksellä. Yhtenä syynä yhteyden pätkimiselle pidettiin ilmajohtona tulevaa puhelinkaapelia.Koti-tv laitteiden palattua Toijalaan yhteyteni nopeus pudotettiin takaisin 8/1 nopeuteen. Sen kanssa oli ongelma että se huojui niin älyttömästi että yhteys katkesi välillä kokonaan ja pätki aivan tolkuttomasti. Tähänkin epäiltiin viaksi ilmajohtoa.Nopeus nostettiin 24/1 jotta pätkiminen saatiin kuriin. Nostin siis nettinopeuteni 8/1-->24/1 pelkästään sen takia että huojuminen ei vedä yhteyttä nollaan vaan se pysyy edes pystyssä. Ja tietysti maksoin tästä nopeudennostosta. Yhteys huojui edelleen mutta pysyi kuitenkin pystyssä. Hienoa minulla oli toimiva netti kotona. Nopeusmittarilla mitattuna nopeus vaihteli ~14 - 16/ ~0.8. Ihan hyvä kun tulokaapeli tosiaan vuosikymmeniä vanha ilmajohto. Satunnaisesti nopeus oli ~10/0.8.Tänään se sitten tapahtui... omakotitalomme kytkettiin maakaapelilla puhelinverkkoon. Kaikk
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Eikö sinulla ole vielä tiliä? Luo tili
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.