Telia Yhteisö on Vain luku -moodissa, kunnes sulkeutuu kokonaan lokakuussa
Keskustelua Telia Play -sovelluksesta, -boksista ja kaapelitelevisiosta.
Viimeksi kommentoitu
Heips Tilasin ETV kanavan ja omalla sivulla näkyy tilatuissa paketeissa, mutta en pääse mistään katsomaan kanavaa. En telkkarista enkä Soneraviihde.fi sivuilta. Missä ongelma? Kiitos
Aktivoin sonera viihde palvelun että pystyisin katsomaan myös läppärin kautta tv-kanavia. Nyt soneraviihde/liven kautta, joka ilmoittaa jatkuvasti "ohjelmia ei ole saatavilla". Ainoa minkä täältä saa näkymään on elastisen konsertti hartwall areenalta..."TVLöydät tv-kanaviltamme runsaasti urheilua, lastenohjelmia, sarjoja ja elokuvia. Näet tiedot käynnissä olevista ja tulevista ohjelmista. Kuvanlaatu säätyy automaattisesti laitteesi verkkoyhteyden mukaisesti missä liikutkin" Näin lukee tietoa palvelusta osiossa. Mikä avuksi? Soneran palveluista tulee kuitenkin maksettua se reilu 50€ kuukaudessa.
Mulla on soneran digiboksi VIP1853, joka toimi hyivin n. 8 kk käyttöönotosta. Sitten tuli 711. Olen koittahut resetoida ym. mitä olen ohjeista löytänyt. Ei vaan toimi. Mitäs nyt?
Olisiko kovin vaikea lisätä mobiiliviihteedeen tuki HDMI-liitännälle tai jopa chromecastille?
Alkoiko vika kun kytkit kytkimen siihen väliin? Näkyykö Viihde normaalisti jos poistat kytkimen?
The knickin jakso viime lauantailta ei ole tullut vielläkään kirjastoon,eikä myöskään the affairin eilinen jakso.
Viime viikolla alkoi ilmestyä näyttöön teksti "viestintä kortin kanssa epäonnistui". Tuolloin kuva näkyi vielä kaikilla kanavilla, mutta tuo ilmoitus hyppi näytöllä muutaman sekunnin välein. Maanantaina aamulla soitto tekniseen tukeen, ja kortti linkitettiin uudestaan, jonka jälkeen tuntui pelaavan. No illalla kun boksin käynnisti, niin sama ilmoitus taas riesana. Uusi soitto tukeen, ja samalla tehtiin vikailmoitus ja linkitettiin kortti taas uudestaan. Tuon viimeisen linkityksen jälkeen kaikki kortin takana olevat kanavat meni pimeeksi. Parhaillaan näkyy vaan jollain kanavalla tekstit, mutha muuten pelkkää mustaa. Tiistaina soitettu taas tukeen, jossa ei osattu enempiä auttaa, ja pyydettiin odottamaan yhteydenottoa vikapalvelusta. Mitään ei ole kuulunut, ja pimeenä on kaikki maksukanavat. Kuulemma en ole ainut jolla ongelmia Humax boksin kanssa tuon viime viikkoisen verkkopäivityksen jälkeen. Juurikin tämä malli vissiin tykkäs kyttyrää päivityksestä. Mitähän tässä nyt
Otin tuossa äskettäin cmoren paketin ja siinä sitten menikin 2 viikkoa ihan rattoisasti kunnes viime viikon torstaina modeemi päivitettiin perjantaina hävisi ohjelmakirjaston sisältö ja samoin videovuokraamon sisältö ja ilmoittaa virhekoodia 1001. Tallennukset kuitenkin toimii ja tallennuksia pystyy myös katsomaan samoin televisiota itseään. Resetoitu ne on ja moneen kertaan ei auta. Ja vika edelleen on ja pysyy näköjään.
Tosiaankin kaapelitaloudesta muutto antennitalouteen ja "pikaohjeistuspakettia" tarvis. Nykyisessä on kaapelinetti, kaapelitv mix-m ja viasat viihde paketilla, vu+ ultimon boksi ja cam-moduli yhdellä kaapelikortilla. Nyt sitten olisi muutto antennitalouteen ja toiveena olisi edelleenkin se netti, paluu adsl:ään... sonera viihde-paketti. Toiveena 3 makuuhuonetta, keittiö ja olohuone tietenkin joissa tv-kanavat näkyisi, peruskanavien lisäksi tuo mix-m ainakin. Eli millaista pakettia tähän lähteä sorvaamaan ja vu ultimossa on myös antennivirittimet, mutta saako sen toiminaan viihteen yhteydessä ja miten yleensäkin tallennus onnistuu kaikilta kanavilta tässä sonera viihteessä?
Nyt kun tämä tallennuskin muuttui maksulliseksi niin ois kiva kun edes yhden illan toimisi viihde ilman virheilmoituksia! Viikon verran ollut taas niiiiin vaikeata kun tarkennuksia ajettaessa jatkaa ohjelmakirjastoissa herjaa tallennuksia katsoessa herjaa...mittari alkaa näyttää kaakkoon!!!
näkyykö elokuussa alkavat la-liga pelit viasat-sport tai mtv-sport kanavilta ???
Eilen 26.11. katosi koko sonera viihteen lähetys, haki tv palvelua koko yön ja nyt kone haluaae että kirjaudun sonera viihde palveluun. Mutta kun kaukosäätimen kirjainnäppäimet ei toimi numerot tulee normaalisti... boxi on motorola ja kaukosäädin ohjekirjan mukaan malli 2 Kaukosäädintä kun painelee tuleee näppäimistä pelkkiä numeroita ei kirjaimia millään.
Laajakaistaliittymään liitetty Smart TV toimii normaalisti, mutta vaatiiko internetyhteys toimiakseen aina erillisen lisävirityksen/-maksun Soneralta?
Miksi häiriölistan ei päivitetä ajantasalle. Minulla ollut viihde ja netti poikki yli seitsemän tuntia ja vika on kuulema taas irti poikki menneessä kaapelissa jossain kaukana. Ilmoitettu pariinkin kertaan jo tästä viasta. Itse odottelin muutaman tunnin ennen kuin soitin Soneralla.odotin että olisin löytänyt ongelman vikatiedotteista niin soittelulta vältytty. Mutta ei vieläkään mitään siellä..
ei mikään kanava näy?
Tervehdys! Tarkistin alkuviikosta ohjelmoimiani etätallennuksia. "Yllätyksenä" useita tallennuksia taas puuttui. Kokeilin aiemmin muutaman viikon tallentaa ohjelmat suoraan television tallennuspalvelun kautta, niin ei ongelmia. Mikä netin kautta tehtävän etätallennuksen ongelmat aiheuttaa? Harmittaa, kun tietyt tallennukseen ohjelmoidut ohjelmat eivät ole tallentuneet. Sonera kuitenkin myy tätä oheispalveluna, eikä se ole toiminut kunnolla muutamaan vuoteen. Lisäarvo josta kuitenkin veloitetaan, eikä se vieläkään toimi.
Moikka!Kuinka saan valittua verkkotallennuksen digiboxille tallentamisen sijaan??? Minulla käytössä sekä verkkotallennus että tallentava boksi mutta painaessani rec niin aina tallentaa vain boxille.
Maksaako digiboksille tallennus Sonera Viihteen asiakkaalle nykyään yli 2 euroa / kappale, vaikka tallentaisi vain viiden minuutin ohjelmankin?
Terve Mistähän mahtaa johtua kun ohjelmissa, joissa on suomen, ruotsin ja tanskan kielinen tekstitys, niin suomi on ainoa joka ei toimi ja ruotsi/tanska toimii loistavasti? Monessa eri ohjelmassa ollut samaa vikaa. Kiitos
Hei, kun katselen tallennettua mtv 3 ohjelmaa se pätkii ja tulee mosaiikkia. Varsinkin kun kelaa esim mainoskatkoja pois, niin sen jälkeen pätkii ja myös kun aloittaa katselun, ilman kelausta.Tallennettu ajastimella, tallennuksen aikana katseltu proextra kanavaa. Mistä johtuu?
Kaapelikortti toimii, sillä Cmore ja MTV Max HD edelleen toimivat. Onko kanavapaikoissa tapahtunut muutosta?
MoikkaViaplayn sivuilla kerrotaan että jos on tilannut viasat viihde paketin operaattoriltasi niin pitäisi saada katsoa ilmaiseksi viaplay sovelluksella elokuvia. Syötin viaplay sivustolla sähköposti osoitteeni, soneran asiakasnumeron sekä postinumeroni, mutta ei toimi vaan herjaa emme löytäneet tietojasi.Eikö toimikkaan vai mikä juuttu tämä on?
Tänään aamulla ihmettelin miksi osa Mix-paketin kanavista ei näy, joten tarkistin asian omilta sivuilta ja sieltä selvisi, että osa kanavista oli vaihtunut itsekseen. Kuinka tämä on mahdollista??
leftovers sarjan jakso 5 ei tullut kirjastoon ja nyt sinne on pamahtanut jakso 6. saisikohan sen sinne piakkoin lisättyä! kiitos!
HeiNyt kun Yle on muuttanut alueuutisten lähettämistä niin, että kaikki lähetykset Uuttamaata lukuunottamatta lähetetään Tampereelta, olisi toivottavaa että viihteen kautta näkisi muutkin alueuutiset eikä pelkästään Helsinkiä. Viestiketjuista päätellen tämä ongelma on ollut jo viisi vuotta joten eiköhän se olisi aika ratkaista. Luulisi, että Yleäkin kiinnostaisi saada Soneran asiakkaat katsomaan alueuutisia.
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Eikö sinulla ole vielä tiliä? Luo tili
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.