Telia Yhteisö on Vain luku -moodissa, kunnes sulkeutuu kokonaan lokakuussa
Keskustelua Telian puhelin- ja nettiliittymistä.
Viimeksi kommentoitu
Hei, Uusi laskutuskausi on alkanut jo, mutta ei anna päivittää uutta liittymää. "Olet jo päivittänyt liittymääsi kuluvan laskutuskauden aikana. Voit tehdä seuraavan päivityksen laskutuskauden vaihduttua." No en tosiaan ole vielä kerinnyt päivittää.
Mielelläni puhelimeni netin käyyömäärän tultua täyteen tilaisin netin lisäpaketin, jolla n. 2€ saisin 10GB uutta käyttödataa, mutta tunnen itseni paketetuksi hankkimaan 1,50€/1GB:n tiedonsiirron lisäpaketin. Nettisivuilla herjaa "Tietojen päivitys epäonnistui."- fraasia, mutta kalliimpi tiedonsiirron lisäpaketti kyllä pelittää. Molemmat kyllä näkyvät "saatavilla" olevista lisäpalveluista Soneran "Omat sivu"- portaalissa.
Moi! Toivoisin apua tähän ongelmaan. S5 putoaa lähes jatkuvasti 4G verkosta ilman syytä, näyttöön jäävät vain kuuluvuuspalkit. Tätä tapahtuu erityisen paljon jos puhelin on vähänkään liikkeessä (istun esim. bussissa). Nyt puhelimen kanssa on sellainen ongelma, ettei mobiilidata toimi enää ollenkaan. En pääse nettiin. Wifi sen sijaan toimii. Mitä pitäisi tehdä? Lisätään vielä sen verran, että aamulla puhelimeen tuli reilun megan kokoinen päivitys. Netti katosi tämän jälkeen, mutta sama ongelma on ollut aiemminkin. Aiemmin tosin uudelleenkäynnistys on riittänyt.
Onko mahdollista pyytää asiakaspalvelulta liittymän lukitsemista tiettyyn tukiasemaan? Nyt ongelmana on, että Huawein kotimokkula vaihtaa aina välillä kauempaan tukiasemaan jossa signaalia ei ole kuin 1 tolppa. Lähemmän tukiaseman signalit ovat täydet. Molemmat tukarit käyttävät tuota 800 megan taajuutta. Eli taajuuslukituksella asiaa ei voida ratkaista. Mokkulan kytkeytyessä kauempaan tukariin se ei osaa lähteä siitä kuin virrat katkaisemalla. Sitten se pysyy x aikaa lähemmässä tukarissa ja siirtyy taas kauempaan. Eli onko mahdollista teknisenpalvelun lukita tietty liittymä tiettyyn tukiasemaan?
On tullut viel lasku, vaikka liittymä irtisanottu jo Elokuussa. Eräpäivä 05.10.2015. Olenkos maksanut tän, löysin laatikon syövereistä paperilaskun. Lukee viel tähdellä merkittynä, että soppari jatkuu toistaiseksi.................Ei varmaan pitäisi jatkua. Anteeksi huono muistini, mutta jos saisi asiaan selvyyttä täällä? Onkos siellä vielä vanhat asiakasnrot tallella? Edit: Muokattu otsikkoa //MiaSL
Eilen taas päivällä (su)porvoossa 06450 alue netti hyytyi tunneiksi eikä ollut kunolla palautunut iltaan menessä eikä mitään vikatiedotetta näy sivuilla. Ei ole ensimmäinen kerta kun aina sunnuntai päivällä hyytyy? useasti sammutin modeemin jne ei auta. (100mb kaapeli netti)
Mitkähän lienee Soneran laajakaistan asetukset kyseiseen modeemiin? Sain modeemin vasta ja nyt joka aamuna kun laite on ollut käytössä sillä ei pääse aamulla nettiin. WIFI pelaa hyvin. NEttiyhteyttä osoittava valo on vihreänä mutta silti homma vaatii joko modeemin virtojen poiskäytön tai sitten ADSL-yhteyden nollaamisen modeemin asetuksista. Sen jälkeen mennään päivä ongelmitta. Aikaisemmalla Zyxelin P660 laitteella ei ollut vastaavaa ongelmaan kuin harvakseltaan, silloin kun yhteys meni poikki niin modeemi näytti reilusti punaista valoa. Voisiko olla asetuskysymys?
Hei, pystyykö oman operaattorin kautta jäljittämään jo menneen puhelun, jos on tiedossa soittajan numero, päivämäärä ja kellonaika, jolloin puhelu on tullut minulle? Minun pitäisi jäljittää eräs puhelu, koska tarvitsen sen todisteeksi poliisille, joten siksi kysyn tätä asiaa.
Parina viime päivänä on ollut ikäviä lyhyitä katkoksia nettiyhdeydessä Tampereen Kalevassa. Tuntuvat yleistyvät myöhemmin illalla ja yöaikaan on jo melko ärsyttävä määrä katkeamiskertoja ja lagipiikkejä. Onko muilla ollut samaa ongelmaa, vai pitääkö ruveta omasta koneesta etsimään vikaa?
Havainto viikolla Oulusta ja Kemistä. Laitteina Samsung S6 Soneran liittymällä ja Lumia 920 Saunalahden liittymällä. Speedtest.net kummallakin liittymällä noin 35/20 nopeudella eli aivan yhtenevät nopeudet tarjolla.Sähköpostin luku: Soneran liittymä kertoo että pitäisi ensin muodostaa internet-yhteys, Saunalahti hakee postit. Naamakirjan luku: Kumpikin avaa mobiilisovelluksessa pääsivun. Linkkiä klikatessa Soneran liittymällä linkit eivät aukea, jää hakemaan. Saunalahden liittymällä aukeavat. Ja sitten uudestaan Speedtest.net ja samat nopeudet kummallakin kuin aluksi. Soneran verkossa joku mättää, mutta mikä? Puhelimet 4G verkossa ja paikkoina Oulun linja-autoasema ja Kemin linja-autoasema. Puhelimia ei voi vaihtaa ristiin kun eri kokoiset sim-kortit.
tietääkö joku millä pystyis testaan netin nopeuden kun otin 1000 mekan netin ihan testimilessä kun semmonen on saatavana ei vaan anna esim speedtest kuin 300 langallisesti ja langattomasti ja latasin myös linuxin 1 giga sama nopeus koneen nopeudesta ei voi olla kiinnikokeiltu myös suoraan seinästä ilman reititintä sama tulos kaapelina cat 6 kaapeli
Mulla on ollut Sonera MIX S paketti käytössä ja nyt tilasin tilalle MIX M paketin kokeeksi.Kun tämä uusi MIX M tulee näkymään niin maksanko siitä vanhasta MIX S paketista vielä? Kysymys: Täytyykö tämä MIX S erikseen irtisanoa vaan päivittyykö se automaattisesti tähän MIX M: ään?
mien lopetan kaksois simkortin omillasivuilla
Pari viikkoa avaamisen jälkeen netti toimi mainiosti. Käytän valokuitua 10/10 ilmeisesti ja Helsingissä näin. Kolmas viikko alkoi ja saan jatkuvasti DNS_PROBE_FINISHED_NO_INTERNET -tiedotetta surffaillessani. Nyt kuukausi täynnä, josta kaksi viikkoa tökkimistä ja hirveitä latausaikoja. Wi-fi ei toimi kännykässäkään, vaan herjaa palvelinongelmaa, kaveri kävi oman läppärinsä kanssa toteamassa, ettei netti toimi.Mitä tässä voi tehdä? Käytän Maccia ja netin ohjeet ovat kaikki windowsille. Meinaa tulla tuska, kun mikään ei onnistu.Onko vika Sonerassa, eli voinko purkaa sopimuksen ja vaihtaa toimivaan?
Viikolla muutaman kerran tullut tilanne, että Soneralta tulee viesti, jotta numerosta XYZ yritetty soittaa pari minuuttia sitten. Minä auton ratissa valtatiellä ja puhelin paidan rintataskussa joten varmasti taustametelistä huolimatta kuulen hälytysäänen. Sitä hälytysääntä ei vain ole tullut. Aikojen perusteella katsoin missä päin olen liikkunut ja paikat ovat olleet kylien tuntumassa jossa Soneralla kuuluvuuskartan mukaan on 4G peittoa. Heitän teorian, kertokaa asiasta tietävät onko mitään perää? Puhelin on juuri ja juuri 4G tukiasemassa kiinni olemattomalla kentänvoimakkuudella. Puheliun tullessa jostain syystä se ei osaa vaihtaa 3G:lle tai GSM:lle puhelua varten. Kysymys, missä vaiheessa tulevalla puhelulle puhelimen pitäisi vaihtaa alemmalle verkolle, ennen vai jälkeen hälytysäänen? Pikaratkaisuna poistin LTE:n verkkovalikoimasta ja puhelut tulevat läpi. Luurina Samsung S6. PS. Samsungin kenttätiedoista parhaat 4G bongaukset ovat kentänvoimakkuu
Wanha Zyxel modeemi/reititin sanoi sopimuksen irti ja Sonera lähetti minulle Zyxel VMG1312-B10A romun. Tämän kanssa saa tottua siihen että useamman kerran tunnissa DNS palvelimiin ei saada yhteyttä (esim. tracert komennolla saa vastauksen "Unable to resolve target system name facebook.com.". Vanhalla vehkeellä samaa ongelmaa ei ollut, joten tämä jotenkin liittyy tuohon VMG1312-B10A vehkeeseen. Mitään ideaa mitä voisi kokeilla. Asetukset ovat nyt DNS:n osalta oletukset, mutta on kokeiltu mm. Googlen DNS -palvelimia yms. ilman tulosta. Onneksi määräaikaisuus on mennyt jo. On lienee aika nostaa kytkintä, lähteä Soneralta, joka ei ole lupauksistaan huolimatta saanut liittymääni 100/10 nostettua 100/100. Kesällä viimeistään piti olla. No, ei tosin ollut puhetta että minkä vuoden kesällä. Mutta ihan oikeasti Sonera, teitä ei voi todellakaan suositella kenellekään.
Tänään yhteyteni yhtäkkiä päätti lakkaa toimimasta 18:21 jälkeen. Laitteen boottailu tai muu ei auta mitään. Saan vain Soneran rekisteröitymissivua kun yritän mennä mihin vain. Mitä tehdä nyt? Kyseessä on 1gbit valokuitu liittymä.
Hei! Zyxel VMG1312-B10A om katkaissut langattoman eli wlan yhteydenmodeemista kannettavaan tietokoneeseen tänään reilusti yli 10 kertaa! Mistä on kyse!? Tuollaista temppuilua ei ole koskaan aiemmin tapahtunut. Sain modeemin Sonera / Zyxeliltä viime syksynä, joten vanhakaan laite ei ole. Vika ei ole kannettavassa tietokoneesssa, sen wlan ajuri on ajan tasalla (tänään tarkistettu)mutta nettiyhteys on kadonnut tänään tuskallisen usein ja työnteosta ei tahdo tulla mitään! Kun modeemista ottaa virrat pois, wlan pysyy hetken päällä ja taas sama ongelma eli katkaisee wlan yhteyden! Tällaista ei ole koskaan ennen tapahtunut! Kun kannettava jakaa älypuhelimesta tulevaa 3G yhteyttä netti ei katoile samalla tavalla. Tuo 3G on vain niin hidas, siksi on tämä Soneran 100 mt valokuitu ja siinä em. Zyxelin modeemi, joka vaikuttaa olevan nyt aivan sekaisin. Mitä tehdään!? Näin ei voi oikeasti jatkaa! Kiitos!
Hei. Onko mitenkään mahdollista muuttaa Cisco EPC3825 kaapelimodeemi siltaavaksi. En löydä modeemin administration / management -sivulta alasvetovalikkoa, jossa täpän voisi vaihtaa bridged -tilaan. Onko teknisellä tuella mahdollista muuttaa asetuksia? Tarvisevatko etäkäyttöyhteyden avaamisen? Tämä modeemi siirtyi Hämeenlinnassa toimineelta paikalliselta Aina.comilta Soneran verkkoon liittymisen yhteydessä. Toinen asia on muitakin vaivannut yhteyden katkeaminen: ensinnäkin yhteys katkeaa kun pöytätietokone ollut jonkin aikaa käyttämättä (kiinni modeemissa) tai toiseksi kun käyttää langatonta laitetta; pleikkari / Xbox / tabletti ja käynnistää pöytätietokoneen (joka kiinni modeemissa). Voiko asetuksilla tehdä parannusta? Onko hankittava uusi kaapelimodeemi, mistä kun kotona 100 M liittymä vai uusi kaapelimodeemi ja reititin lisäksi ? Viimeiseksi ottaisin vastaan ehdotuksia kokoonpanosta joita suosittelette, jolla rakentaa toimiva verkko ja yhteys omakotitalo
4 G tukiasemaa 800 Mhz verkossa on lupailtu 66440 Tervajoelle jo syyskuulle mutta edelleenkään ei näy eikä kuulu tukaria, onkohan koko hanke haudattu vai miksi viipyy. Kovasti näyttää asemia nousevan muuallepäin mutta ei tänne lupauksista huolimatta. Isokyrö ja Laihia ei riitä kunnolla tänne saakka sinkkua heittämään kunnon vakaalla nopeudella. Saiskohan vastausta vaikka tekniikan puolelta?
Asun Keminmaalla, osoite 94400 Keminmaa. 4g ei toimi talon sisällä osoitteessani, mutta kun siirryn pihalta 50 metriä, niin 3g muuttuu 4g:ksi. Lähin tukiasema on Kallinkankaalla, noin 1,5 km:n etäisyydellä. Asunko jotenkin kuolleessa kulmassa, vai vaikuttaa joku ympäristön seikka 4g:n toimivuuteen? Hankin uuden 4g-puhelimen alkukesästä ja tämä toimintaongelma ärsyttää! Terv. Raimo Edit RaMaria: Osoite pois
Mistä saan tilauskoodin??
Soneralta uusi puhelin. Käyttöönoton jälkeen laite ei kysynyt pin-koodia. Aktivoin sim-kortin pinin: Asetukset>Turvallisuus>Määritä sim-kortin lukitus>Lukitse sim-kortti. Tämän jälkeen nyt laite kysyy aina pin-koodia avattaessa. Haluaisin kyselyn pois. Ei poistunut, vaikka poistin sim-kortin lukituksen em. kohdassa. Vaihdoin laitteen mukaan onnistuneesti pin-koodin. Laite kuitenkin hyväksyy vain 0000 ja väärän koodin saa antaa jatkuvasti. Ei kysy PUK-koodia. Miten siis saisin saisin kyselyn taas pois? Edit: Muokattu otsikkoa//MiaSL
Muutaman vuoden takaista tietoa, mutta vielä pätevää varsinkin vanhempiin reitittimiin/modeemeihin ohjetta lähiverkon nopeuden parantamiseksi : http://www.mpc.fi/uutiset/nain-parannat-langattoman-lahiverkkosi-nopeutta/190088
Ilmoitin 23.10. 4G verkon viasta Keljonkankaan (40530) alueella ja sain vastauksen että vika on tiedossa ja se pyritään korjaamaan mahdollisimman pian. Vika täyttää siis jo viikon kun se oli ollut jo muutaman päivän vialla ennen ilmoitustani. Kauankohan korjaustöissä vielä menee? Minulla käytössä siis 4G mokkula ZTE MF823 ja millään asetuksilla ei data liiku. Kännykästäkin pitää laittaa asetus vain WCDMA ja ottaa LTE pois että pääsee edes jotenkin nettiin. Olen kokeillut lukita mokkulan taajuutta ja käyttää vain 3G verkkoa mutta mikään ei auta. Aiemmin kaikki toiminut moitteettomasti. t.Ari
Onko sinulla jo tili? Kirjaudu sisään
Eikö sinulla ole vielä tiliä? Luo tili
Enter your E-mail address. We'll send you an e-mail with instructions to reset your password.